Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie i rozwój Polski w średniowieczu - znaczenie chrześcijaństwa dla rozwoju państwowości i kultury polskiej

Gdy około 960 r. Mieszko został księciem Polan, nie pozostawało mu nic, jak tylko kontynuować ekspansywną politykę swych poprzedników (Siemowita, Lestka i Siemomysła, jak podaje Gall Anonim). Polanie opanowali Pomorze Środkowe i Wschodnie i parli na zachód, zatrzymani dopiero przez nadodrzańskich Wieletów, pozostających w sojuszu z Czechami. By osłabić ów sojusz, Mieszko poślubił w 965 r. księżniczkę czeską, Dobrawę, a rok później w imieniu swojego narodu przyjął chrzest. Rok 966 jest symbolicznym początkiem państwa Polskiego.

Kolejne lata przyniosły wojny i spory, nie zawsze dla Mieszka pomyślne. Jednak w ich wyniku Polska powiększyła się o Śląsk i Małopolskę, ziemię Sandomierską i, być może, Mazowsze.

Następca księcia, jego syn Bolesław zwany Chrobrym, pod koniec życia został koronowany, stając się pierwszym królem Polski. Za jego panowania (w wyniku kolejnych wojen) w obręb państwa zostały włączone Morawy, Milsko, Łużyce, Słowację (przez krótki czas także Czechy) i Grody Czerwieńskie, utracił zaś Pomorze Zachodnie.

Po latach rozwoju i świetności, młode państwo weszło w okres pierwszego poważnego kryzysu. Utraciliśmy Morawy i Słowację, później także Śląsk. Na Mazowszu trwały niepokoje, zmierzające...

Podobne wypracowania