Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijaństwo za czasów cesarza Konstantyna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ponieważ podstawy doktrynalne wyłożone przez Jezusa stały w sprzeczności z ówczesnymi wierzeniami pogańskimi, w pierwszych wiekach istnienia, chrześcijaństwo budziło powszechną wrogość. Przyczyn wszelki klęsk i nieurodzajów dopatrywano się właśnie w działalności nowych misjonarzy, którzy nie zamierzali oddawać hołdu bogom natury. Szkodliwa wydawała się poganom również nauka o zbliżającym się końcu świata.

Największą determinacją w zwalczaniu chrześcijan wykazywali się jednak urzędnicy państwowi (zaniepokojeni dystansowaniem się coraz większej ludzi zabiegów władzy). To za sprawą Nerona bowiem, prześladowania, które do tamtej pory miały charakter sporadyczny, przerodziły się w masakrę. W III wieku państwo organizowało systematyczne represje mające na celu rozbicie gmin chrześcijańskich w nadziei, że uda się zastraszyć ewentualnych chętnych do zasilenia ich szeregów. Na dużą skalę skazywano na śmierć, ciężkie roboty i konfiskowano majątki.

Działania te nie przynosiły jednak skutku. Co więcej, cały ruch uległ konsolidacji. Tych, którzy oddali swe życie za wiarę określano mianem „martyres” - cześć względem męczenników była podstawa późniejszego kultu świętych. Ponadto świadkowie prześladowań,...

Podobne wypracowania