Chrześcijaństwo za czasów cesarza Konstantyna
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ponieważ podstawy doktrynalne wyłożone przez Jezusa stały w sprzeczności z ówczesnymi wierzeniami pogańskimi, w pierwszych wiekach istnienia, chrześcijaństwo budziło powszechną wrogość. Przyczyn wszelki klęsk i nieurodzajów dopatrywano się właśnie w działalności nowych misjonarzy, którzy nie zamierzali oddawać hołdu bogom natury. Szkodliwa wydawała się poganom również nauka o zbliżającym się końcu świata.
Największą determinacją w zwalczaniu chrześcijan wykazywali się jednak urzędnicy państwowi (zaniepokojeni dystansowaniem się coraz większej ludzi zabiegów władzy). To za sprawą Nerona bowiem, prześladowania, które do tamtej pory miały charakter sporadyczny, przerodziły się w masakrę. W III wieku państwo organizowało systematyczne represje mające na celu rozbicie gmin chrześcijańskich w nadziei, że uda się zastraszyć ewentualnych chętnych do zasilenia ich szeregów. Na dużą skalę skazywano na śmierć, ciężkie roboty i konfiskowano majątki.
Działania te nie przynosiły jednak skutku. Co więcej, cały ruch uległ konsolidacji. Tych, którzy oddali swe życie za wiarę określano mianem „martyres” - cześć względem męczenników była podstawa późniejszego kultu świętych. Ponadto świadkowie prześladowań, zdziwieni determinacją chrześcijan, bardzo często sami wstępowali w ich szeregi. Prześladowania definitywnie skończyć miały się w pierwszych latach wieku IV.
13 czerwca 313 roku, w Nikomedii, cesarz Konstantyn wraz z współcesarzem Licyniuszem przyznali chrześcijanom pełną wolność religijną. Wydany wówczas edykt mediolański był absolutną rewolucją w stosunkach religii uczniów Jezusa ze zorganizowaną państwowością. Oprócz wolności, dokument ten gwarantował również zwrot skonfiskowanych majątków. Nic wiec dziwnego, że początkowo nowe prawo spotkało się z niezrozumieniem większości obywateli i możnych państwa.
Sam Konstantyn, utalentowany taktyk, szybko przekonał się, że nowa religia może być bardzo przydatnym narzędziem politycznym. Władca zdawał sobie sprawę, że w zrujnowanym i zdecentralizowanym cesarstwie religia monoteistyczna była czynnikiem integrującym i stabilizującym. Konsekwencją tego był awans chrześcijaństwa z pozycji neutralnej do rangi uprzywilejowanej. Wydane prze Konstantyna rozporządzenia nie pozostawiały złudzeń: duchowni otrzymali liczne przywileje (tj. zwolnienie z wszelkich obowiązków publicznych), powstały sądy kościelne, natomiast kara śmierci przez ukrzyżowanie, jako szczególnie gorsząca została zniesiona. Nadto cesarz, traktując się jako biskupa wyznaczonego przez samego Boga, nakazał budowę kościołów i ujednolicenie kwestii teologicznych. Niedługo przed swą śmiercią przystąpił również do chrztu. Następcy Konstantyna podążali jego śladami.
W przeciągu następnych dziesięcioleci sytuacja wiec uległa odwróceniu - to poganie stali się ofiarami szykan. Ostatnie dziesięciolecie wieku IV przyniosło oficjalną „delegalizację” wszelkich kultów pogańskich. Był to jednocześnie moment, w którym chrześcijaństwo stało się oficjalną religią państwową.
Podobne wypracowania do Chrześcijaństwo za czasów cesarza Konstantyna
- Przemysł II – sylwetka postaci i panowanie
- Średniowiecze - Struktura społeczeństwa średniowiecznego i formy sprawowania władzy w średniowieczu
- Prawo rzymskie - historia, najważniejsze zasady
- Dyktatorzy powstania listopadowego
- Bitwa o Midway 1942 - przebieg i przyczyny
- Powstanie i rozwój Polski w średniowieczu - znaczenie chrześcijaństwa dla rozwoju państwowości i kultury polskiej
- Sytuacja Niemiec po II wojnie światowej
- Powstanie kozackie Kosińskiego
- Jan Tarnowski - hetman - biografia, zasługi
- Mieszko I - biografia, życiorys
- Inkowie - Kultura i religia Inków - opracowanie
- Bazyli II - Bazyli Bułgarobójca - sylwetka postaci, charakterystyka rządów
- Filippo Brunelleschi - biografia, życiorys
- Glorious Revolution - Sławetna rewolucja w Anglii - opracowanie
- Podboje Normanów. Opracowanie
- Sztuka gotycka - Późny gotyk w architekturze i sztuce - charakterystyka
- Władysław Szpilman - biografia, życiorys
- Spartanie - wychowanie spartańskie - warunki spartańskie
- Zamach stanu w Pakistanie - Obalenie Bhutto
- Gall Anonim - „Kronika” Galla Anonima jako hołd złożony dynastii Piastów