Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filippo Brunelleschi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filippo Brunelleschi urodził się w 1377 roku i był jednym z prekursorów renesansu we Włoszech. Jego nazwisko należy skojarzyć z niezwykle płodną artystycznie epoką quattrocenta. Początkowo zajmował się złotnictwem i rzeźbiarstwem, jego zainteresowaniem cieszyła się architektura rzymska, szczególnie technika konstrukcji budynków. W 1404 roku został przyjęty do florenckiego cechu złotników.

Na podstawie studiów architektury antycznej stworzył zasady perspektywy linearnej. Niektóre z początkowych prac pioniera renesansu można zaliczyć jeszcze do budownictwa średniowiecznego. Pomimo obecności w jego twórczości architektonicznej elementów gotyckich, to twórcze i swobodne wykorzystywanie elementów antycznych czyni z niego artystę renesansowego.  Z antyku czerpał również podstawowe zasady tworzenia swoich dzieł takie jak porządek i logikę, lekkość oraz minimalizm w dekoracjach. Działalność artystyczna Brunelleschiego przed 1420 rokiem nie jest dokładnie znana. Jednym z niewątpliwych faktów był udział artysty w konkursie na wykonanie drzwi do baptysterium florenckiego, które miały mieć  formę płaskorzeźby. Brunelleschi przegrał jednak tę rywalizację z Lorenzem Ghibertim.

Historycy...

Podobne wypracowania