Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lech Wałęsa - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lech Wałęsa, prezydent Polski w latach 1990–1995, urodził się 29 września 1943 roku w Popowie niedaleko Lipna na Ziemi Dobrzyńskiej jako syn cieśli, Bolesława Wałęsy oraz Feliksy Kamieńskiej. Uczęszczał i skończył Zasadniczą Zawodową Szkołę w Lipnie. W trakcie służby wojskowej otrzymał stopień kaprala, a jego zdolności do przewodzenia grupie i trzeźwość umysłu dały się zauważyć już wtedy.

Początkowo wykonywał pracę elektryka w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie, zaś w 1967 roku otrzymał posadę elektryka okrętowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina na wydziale W-4. W Gdańsku poznał i 8 grudnia 1969 roku pojął za żonę Danutę Gołoś. Małżeństwo doczekało się ośmiorga dzieci.

Przewodniczył strajkowi w swoim zakładzie pracy w roku 1970. Uczestniczył w rozmowach pracowników stoczni z Edwardem Gierkiem. Został zwolniony z pracy za krytyczne słowa pod adresem organizacji związkowych. Był członkiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, jednym z redaktorów „Robotnika Wybrzeża”. Kiedy w sierpniu 1980 roku Bogdan Borusewicz zorganizował strajk w Stoczni Gdańskiej, Wałęsa wziął w nim udział, natomiast wkrótce po tym przewodził już Komitetowi Strajkowemu. Spełnienie głównych postulatów Komitetu doprowadziło do zawieszenia...

Podobne wypracowania