Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Modest Musorgski - biografia, życiorys

Modest Pietrowicz Musorgski to rosyjski kompozytor żyjący w XIX wieku. Urodził się w 1839 roku w Karewie, w bogatej, wojskowej rodzinie. Jednak nie podążył śladami ojca - zamiast uczyć się na oficera wybrał poświęcenie się własnym zainteresowaniom muzycznym. W jego twórczości widoczne są braki w edukacji muzycznej - kompozytor popełnia wiele elementarnych błędów dysklasyfikujących go w oczach bardziej wykształconych i doświadczonych kolegów.

Muzyka skomponowana przez Mugorskiego cechuje się awangardowością oraz oryginalnością, w kompozycjach widoczna jest własna koncepcja artystyczna twórcy. Kompozytor treści przekazuje przede wszystkim w słowach utworów muzycznych. Bogato czerpiąc z folkloru, tworzy dzieła nacechowane rosyjską mentalnością i przepełnione duchem narodowym.

Modest Mugorski należał do grupy rosyjskich kompozytorów „Potężna gromadka”. Niektórzy nazywali to zrzeszenie muzyków „Rosyjską piątką”. Założenia programowe kompozytorów dotyczyły tworzenia takiego rodzaju muzyki, w której elementy tradycyjnej muzyki ludowej były połączone z nowoczesnymi nurtami zaczerpniętymi z Europy Zachodniej. Głównym celem grupy „Potężna gromadka” było propagowanie muzyki narodowej - tendencja popularna w Rosji końca dziewiętnastego wieku.

Najbardziej znanymi utworami Mugorskiego są: „Obrazki z wystawy”, „Bez słońca” czy „W izbie dziecięcej” (cykle pieśni), a także opery, np. „Borys Godunow” i „Chowańszczyzna”. Mugorski jest również autorem cyklu miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy” oraz poematu symfonicznego „Noc na Łysej Górze”. Na dwóch ostatnich dziełach bazował zespół wykonujący muzykę rockową „Emerson, Lake and Palmer”. W latach osiemdziesiątych XX wieku, w swoim albumie zatytułowanym „Obrazki z wystawy” wykonawcy podjęli się reinterpretacji oraz powtórnej adaptacji dzieł Mugorskiego.

Koniec życia Modesta Mugorskiego naznaczony jest uzależnieniem od alkoholu. Kompozytor umarł w 1881 roku w Sankt Petersburgu w skrajnej biedzie.

Podobne wypracowania do Modest Musorgski - biografia, życiorys