Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Modest Musorgski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Modest Pietrowicz Musorgski to rosyjski kompozytor żyjący w XIX wieku. Urodził się w 1839 roku w Karewie, w bogatej, wojskowej rodzinie. Jednak nie podążył śladami ojca - zamiast uczyć się na oficera wybrał poświęcenie się własnym zainteresowaniom muzycznym. W jego twórczości widoczne są braki w edukacji muzycznej - kompozytor popełnia wiele elementarnych błędów dysklasyfikujących go w oczach bardziej wykształconych i doświadczonych kolegów.

Muzyka skomponowana przez Mugorskiego cechuje się awangardowością oraz oryginalnością, w kompozycjach widoczna jest własna koncepcja artystyczna twórcy. Kompozytor treści przekazuje przede wszystkim w słowach utworów muzycznych. Bogato czerpiąc z folkloru, tworzy dzieła nacechowane rosyjską mentalnością i przepełnione duchem narodowym.

Modest Mugorski należał do grupy rosyjskich kompozytorów „Potężna gromadka”. Niektórzy nazywali to zrzeszenie muzyków „Rosyjską piątką”. Założenia programowe kompozytorów dotyczyły tworzenia takiego rodzaju muzyki, w której elementy tradycyjnej muzyki ludowej były połączone z nowoczesnymi nurtami zaczerpniętymi z Europy Zachodniej. Głównym celem grupy „Potężna gromadka” było propagowanie...

Podobne wypracowania