Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wilhelm Zdobywca - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wilhelm Zdobywca, właściwie Wilhelm I Zdobywca, Wilhelm Bękart urodził się około roku 1028 w Falaise (miejscowość w Dolnej Normandii we Francji), a zmarł 9 września 1087 roku w klasztorze w Rouen (miejscowość w Górnej Normandii we Francji). Jego ojcem był książę Robert I Wspaniały, władca Normandii, bratobójca. Jego matką była Herletta, kobieta pochodząca z niższych sfer, której oficjalnie nadano status metresy króla.

Historia życia Wilhelma I Zdobywcy jest różnorodna i niemal bajeczna. Pochodził z nieprawego łoża, mimo to, jego ojciec właśnie jego wyznaczył na swojego potencjalnego następcę. Na dworze z trudem zaaprobowano tę decyzję, gdyż Wilhelm był wtedy w wieku zaledwie siedmiu lat.

Wkrótce po wyjeździe Roberta (zmarł w czasie podróży) Wilhelm musiał zająć się swoim urzędem na poważnie. Doszło do istnej anarchii, której dziecko nie było w stanie utrzymać w ryzach. Formalnie władza spoczywała w rękach Wilhelma, jednak samowolni możnowładcy zawiązali przeciwko niemu spisek. Młody król musiał uciekać do Falaise, gdzie pomocy udzielił mu Henryk I.

W roku 1047 doszło do krwawej bitwy pod miejscowością Caen, którą wygrał Wilhelm. Wokół jego osoby zawiązało się stronnictwo jego zwolenników,...

Podobne wypracowania