Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonard Bernstein - biografia, życiorys

Leonard Bernstein urodził się 25 sierpnia 1918 roku w mieście Lawrence, w stanie Massachusetts. Urodził się w żydowskiej rodzinie. Byli to imigranci, którzy w tamtej części świata szukali dla siebie lepszego życia.

Mężczyzna uzyskał muzyczne wykształcenie i szybko rozpoczął karierę. W osobistym rozwoju i pokierowaniu odpowiednią muzyczną drogą pomogło mu dwóch artystów: dyrygent Dimitri Mitropoulos i nowojorski kompozytor Aaron Copland. Bernstein miał naprawdę rozległe muzyczne zainteresowania. Marzył o pracy dyrygenta, ale był też doskonałym kompozytorem i pianistą. Jego kariera rozpoczęła się na Broadwayu. Tam też zaczynała większość artystów. Kompozytor pisał muzykę dla musicali i niewielkich spektakli. Brał także udział w tworzeniu widawskich teatralnych a nawet baletowych. W przygotowywaniu takich sztuk wykorzystywał własne inspiracje, które wcześniej nie były w muzyce zbyt popularne. Jako pierwszy włączył w sztukę amerykański folklor ( miedzy innymi pieśni kowbojskie). Dzięki temu jego kompozycje zyskiwały prawdziwy charakter. Fantastyczna szansa na zaistnienie w świecie muzyki pojawiła się w roku 1943. Wtedy to polecono Bernsteinowi zastąpienie kolegi Brunona Waltera. Mężczyzna rozchorował się, a kompozytor miał stanąć przed orkiestrą jako dyrygent. Ten pamiętny koncert otworzył mu drogę do dalszej kariery. Zaczął pisać felietony a nawet prowadzić w telewizji programy. Znany był w świecie muzyki, znani wykonawcy prosili go o komponowanie utworów ( między innymi Frank Sinatra). Bernstein obejmował prestiżowe Stanowska. Wielokrotnie był dyrektorem amerykańskich orkiestr i dramatów operowych.

Prywatnie związał się z Felicją Montealegre Cohn i miał z nią trójkę dzieci, dwie córki i jednego syna. Małżeństwo przetrwało od roku 1951 do 1978. Bernstein nie ukrywał nigdy, że tak naprawdę jest biseksualny. Znany wszystkim był jego związek z muzykiem Aaronem Coplandem.

W roku 1985 przyznano kompozytorowi nagrodę Grammy Lifetime Achievement. Przez całe życie aż osiem razy otrzymał nagrodę Grammy. Do jego najważniejszych dzieł należą: Fancy Free, On The Town, Wonderful Town czy Kandyd.

Leonard Bernstein zmarł 14 października 1990 roku w Nowym Jorku.

Podobne wypracowania do Leonard Bernstein - biografia, życiorys