Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Szpilman - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, a zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Był synem polskich Żydów - Edwardy i Samuela Szpilmanów. Był wybitnym kompozytorem i pianistą. Swoją edukację rozpoczął od akademickiej szkoły wyższej - Konserwatorium im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczył się sztuk muzycznych. Po zdaniu wszystkich egzaminów przeniósł się do Berlina. Tam studiował pod okiem Artura Schnabla i Leonida Kreutzera.

Kiedy w roku 1933 Hitler zaczął stopniowo przejmować władzę w Berlinie i tym samym w całych Niemczech, pianista postanowił wrócić do Polski. Przybył do Warszawy wraz ze swoim przyjacielem - Bronisławem Gimplem grającym na wiolonczeli. Szybko też kompozytor stał się niezwykle lubianym przez rzesze Polaków pianistą. Słuchano go z uwielbieniem. Do roku 1939, a więc do dnia, w którym wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpętując II wojnę światową, Szpilman pracował w Polskim Radiu. Tam grał melodie nie tylko z zakresu muzyki klasycznej, ale i tej rozrywkowej, popularnej. Skomponował też kilka własnych utworów - między innymi: „Nie ma szczęścia bez miłości”, „Nocą”, „Kiedy kochasz się w dziewczynie” oraz muzykę do kilku filmów....

Podobne wypracowania