Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko I - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszko I przyszedł na świat pomiędzy 922 a 945 rokiem. Rękopisy sugerują, iż datą jego urodzin mógł być 920 lub 931 rok, lecz historycy datują narodziny na podstawie domysłów.  Był pierwszym księciem z dynastii Piastów oraz pierwszym władcą Polski. Synem Siemomysła, wnuk Lestka oraz ojciec Bolesława Chrobrego. O jego dziejach dowiadujemy się z zapisków kronikarzy, świadectw odwiedzających Polskę gości. Mieszko uważany jest za historycznego władcę Polan, który kontynuował i rozwijał dzieło swoich przodków. Także od Galla Anonima dowiadujemy się o pierwotnej ślepocie Mieszka, której miał doświadczyć jako dziecko. Ten opis nie ma wartości historycznej, ponieważ ma charakter średniowiecznej alegorii ociemnienia pozbawionej chrztu Polski, którą Mieszko miał przywrócić do światłości. 

Tron przypadł mu w udziale w latach 950-960. Musiał podjąć się zadania zjednoczenia obszernego, różnorodnego pod względem etnicznym oraz kulturowym terytorium. Najprawdopodobniej mógł się spodziewać wsparcia ze strony możnych liczących na umocnienie własnych wpływów. Podróżnik z Hiszpanii, Żyd Ibrahim ibn Jakub pisał o władcy: „Mieszko, król północy”. Podkreślał sprawną...

Podobne wypracowania