Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Tarnowski - hetman - biografia, zasługi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Tarnowski herbu Leliwa, hetman wilki koronny, wielokrotny kasztelan, wojewoda i starosta ziem południowej Polski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obywateli polskich przełomu XV i XVI wieku. Dzięki swoim niebywałym wręcz talentom dowódczym oraz świetnemu zmysłowi politycznemu osiągnął wiele spektakularnych sukcesów, które przyczyniły się do ugruntowania pozycji Rzeczpospolitej w tych burzliwych czasach.

Urodził się w roku 1488 w Tarnowie jako syn Jana Amora Młodszego oraz Barbary z Rożnowa, wnuczki legendarnego Zawiszy Czarnego. W dzieciństwie, z powodu słabego zdrowia, rodzina pierwotnie przeznaczyła go do stanu duchownego (wychowywał się głównie na dworze kardynała Fryderyka Jagiellończyka oraz pod okiem księdza Macieja Drzewickiego, sekretarza królewskiego), ale po rozpoznaniu pierwszych zainteresowań młodego Jana Tarnowskiego, zdecydowano poświęcić go służbie publicznej.

Pierwsze doświadczenie polityczne zebrał już w wieku trzynastu lat, kiedy to wziął udział w sejmie w Piotrkowie, natomiast swoisty chrzest bojowy jako żołnierz przeszedł siedem lat później podczas tzw. wyprawy orszańskiej, w której pomimo młodego wieku dowodził już doborową chorągwią zaciężnej jazdy. W latach 1517-1520, aby...

Podobne wypracowania