Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfons Mucha - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alfons Mucha, grafik i malarz czeskiego pochodzenia, który odegrał ważną rolę w sztuce nie tylko swojego kraju, ale również Europy i świata.

Urodził się w małej miejscowości Iwanczyce niedaleko Brna 24 lipca 1860 roku. Zanim poświęcił swoje życie malarstwu, jego życie było ukierunkowane w stronę muzyki (śpiewał w chórze) i dopiero po skończeniu szkoły zdecydował, że jednak nie ta dzidzina sztuki jest mu przeznaczona.

W 1871 rozpoczął naukę w gimnazjum, którego jednak nie ukończył, gdyż zamiast tego objął posadę pisarza sądowego (jego ojciec był urzędnikiem w sądzie). W tym czasie zainteresował się teatrem, a właściwie graficzną stroną jego działalności. Malował dekoracje, plakaty, działał skutecznie w tym kierunku, mimo że amatorsko.

W 1879 roku chciał dostać się na Akademię Praską, kiedy jednak mu się to nie udało, wyjechał do Wiednia, gdzie kontynuował malarską przygodę z teatrem w słynnej pracowni „Burghardt-Kantsky-Brioschi”. Jakiś czas później w Mikulowie udało mu się również nawiązać kontakt z hrabią Khen-Belassiho, którego brat został mecenasem Muchy i dzięki jego protekcji, a także finansowemu wsparciu, malarz rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Były to lata 1885-1886,...

Podobne wypracowania