Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fryderyk Chopin - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fryderyk Franciszek Chopin żył w latach od 1 marca 1810 roku do 17 października 1849 roku. Urodził się w Żelazowej Woli, niedaleko Warszawy. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów i wirtuozem fortepianu. Komponował muzykę romantyczną oraz sentymentalną. Wychowywał się w Warszawie, tam też skończył edukację. W roku 1830 przeniósł się do Paryża wraz z falą Wielkiej Emigracji. Tam utrzymywał się z publicznych występów fortepianowych oraz z dawania lekcji gry na fortepianie.

Lata od 1837 roku do 1847 wypełniła znajomość z kontrowersyjną i skandalizującą francuską pisarką - Gerge Sand, która była jego miłością. Chopin od urodzenia był słabego zdrowia, chorował na płuca. Zmarł w wieku 39 lat w Paryżu. Jego ojciec - Nicolas Chopin był francuzem, który uczestniczył w Powstaniu Kościuszkowskim. Ożenił się z Polką - Justyną Krzyżanowską. Ich syn Fryderyk Franciszek został ochrzczony w tym samym kościele, w którym jego rodzice brali ślub. Niedługo po narodzinach syna, rodzina wyprowadziła się do Warszawy z powodów służbowych Mikołaja. Do roku 1826 pobierał nauki w tutejszym liceum.

Co ciekawe, chociaż w połowie był Francuzem, nigdy tak naprawdę do końca nie opanował umiejętności płynnego posługiwania...

Podobne wypracowania