Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomasz Edison - życiorys, biografia

Tomasz Edison - właściwie Thomas Alva Edison żył w latach 1843-1931. Urodził się 11 lutego w Milanie, a zmarł 18 października. Do tej pory uważany jest za jednego z najwybitniejszych wynalazców wszechczasów. Wiele z jego odkryć, ulepszonych z czasem przetrwało do naszej nowoczesnej teraźniejszości. Ojcem Thomasa był Samuel Ogden Edison, a jego matką Nancy Matthews Elliott. Co charakterystyczne dla Thomasa, często był w szkole karany, gdyż nigdy nie słuchał nauczycieli, bo myślał o niebieskich migdałach, nie lubił też odrabiać prac domowych i był bardzo dociekliwy - zadawał mnóstwo pytań, na które nauczyciel nie potrafił odpowiedzieć. W czasie wczesnego dzieciństwa Thomas chorował na szkarlatynę. Powikłania po niej doprowadziły go do częściowego ogłuchnięcia.

Już od dziecka dużo eksperymentował. Wszystko zaczęło się od z pozoru niewinnej książki o różnego typu doświadczeniach. Niedługo potem stworzył swoje własne laboratorium, w którym czas spędzał na testowaniu swoich najbardziej zwariowanych pomysłów. Jednym z nich było podłączenie pod koty przewodów celem uzyskania prądu elektrycznego (w wyniku pocierania o siebie sierści kotów). W domu Edisonów doszło również do dość poważnej eksplozji, która tak rozeźliła matkę małego odkrywcy, że rozkazała dziecku przenieść się ze swoim całym laboratorium do podpiwniczenia. Stamtąd przez lata dobiegały głośne huki i eksplozje, ale nikt tak naprawdę nie przeszkadzał odkrywcy w ćwiczeniach.

Jeżeli chodzi o edukację wynalazcy - nie potrafił zapamiętać najprostszych wiadomości, które na siłę próbował mu wbić do głowy nauczyciel. Dziecko przez większość czasu uczyło się samodzielnie, czytając wiele książek. Potem edukacją chłopca zajęła się osobiście jego matka. Thomas już nigdy nie wrócił do szkoły. Do dwunastego roku życia towarzyszył swojemu ojcu w wyprawach po Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. W wieku dziesięciu lat zreperował miejscowy telegraf. Dwa lata później poszedł do pracy jako sprzedawca gazet w pociągu do Detroit. W jednym z przedziale miał swoje osobiste laboratorium, jednak pewnego dnia doprowadził do pożaru w wyniku nieudanego eksperymentu. Wtedy został wyrzucony z pracy.

Pierwsze konkretne zajęcie otrzymał w Bostonie. Tam też znalazł pracę jako telegrafista w Telegraficznym Towarzystwie Western Union. Wówczas zatrudnieni tam byli najlepsi specjaliści w branży. Wkrótce Thomas Edison wzbogacił się znacząco na urządzeniu, które drukowało kursy akcji na giełdzie. Wynagrodzenie wykorzystał na rozbudowę prywatnego laboratorium. Później nazywano to miejsce „fabryką wynalazków”. W Menlo Park, gdzie umieszczona została pracownia, eksperymentował przez pięć lat - od 1876 roku do 1881. Z laboratorium Thomas zrobił nowoczesną fabrykę, w której tworzył nowości techniczne.

Jego asystentem był William Joseph Hammer. Praktycznie do końca swojego życia Thomas Alva Edison pozostał bardzo aktywnym człowiekiem. Prowadził interesy, jeszcze miesiąc przed śmiercią, pokazywał światu swoje ostatnie wynalazki. Krążyła też legenda, że chcąc uniknąć zgonu, zaczął stosować udziwacznioną dietę, która miała doprowadzić go do utraty wagi. Podobno Edison uwierzył, że to pomoże mu wyzdrowieć. Umarł na cukrzycę w 1947 roku.

Wynalazł między innymi: fonograf (pierwowzór gramofonu zapisującego i odtwarzającego dźwięk), żarówkę, oscyloskop (urządzenie do pomiaru wielkości fizycznych), płytę gramofonową, lodówkę, betoniarkę, dyktafon, baterie alkaliczne (czyli popularne „paluszki”), taśmę filmową i krzesło elektryczne. Wiele z jego odkryć przetrwały próbę czasu. Były pierwowzorami wielu udoskonalonych później urządzeń, bez których człowiekowi trudno byłoby żyć.

Podobne wypracowania do Tomasz Edison - życiorys, biografia