Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bill Clinton - biografia, życiorys

Bill Clinton – właściwie William Jefferson Bill Clinton, William Jefferson Blythe III urodził się 19 sierpnia 1946 roku w Hope w Arkansas. Jego ojciec zmarł na kilka miesięcy przed jego narodzinami w tragicznym wypadku samochodowym. Jego matka ponownie wyszła za mąż kilka lat później za Rogera Clintona.

W ojczymie młody Bill nie miał żadnego oparcia. Ojczym przyszłego prezydenta nadużywał alkoholu, wyżywał się psychicznie i fizycznie nad nim i jego matką. Niemniej jednak w szkole Bill był wzorowym uczniem, zdobywał najlepsze stopnie i uwielbiał grać na saksofonie.

Podczas jednej z delegacji poznał prezydenta Ameryki – Kennedy’ego. Studiował na Georgetown University w Waszyngtonie, University College w Oxfordzie oraz na Uniwersytecie Yale. Potem powrócił do Hope i od 1982 do 1992 roku był gubernatorem w Arkansas.

Bill Clinton postanowił wystartować w wyborach o fotel prezydencki w roku 1992. Wtedy to w wyborach brał udział George Herbert Walker Bush, który cieszył wielkim poparciem ze strony amerykańskiego społeczeństwa. Po zakończeniu tzw. zimnej wojny skupiał się on jednak nadal na polityce zagranicznej zamiast na gospodarce kraju. W części społeczeństwa wywołało to niezadowolenie, a popularność dotychczasowej głowy państwa zaczęła spadać.

Wybory niezwykłym zbiegiem okoliczności wygrał Bill Clinton. Również i w Kongresie miał poparcie partii demokratów, z której ramienia startował do wyborów. Dopiero po szeregu kontrowersyjnych reform, do jakich przeforsowania chciał prezydent, do władzy w Kongresie doszli republikanie.

W roku 1996 Billa Clintona ponownie wybrano głową państwa. Okres jego rządów to czas skandali, różnego typu afer politycznych i korupcyjnych. W związku z tym chciano go usunąć z prezydentury za pomocą prawa impeachmentu przez Izbę Reprezantów. Miało to miejsce po „aferze rozporkowej” z Monicą Lewinsky w roli głównej. Wywiązała się także afera związana z molestowaniem seksualnym pracownicy Białego Domu – Pauli Jones. Bill Clinton zaprzeczył zarzutom.

Najbardziej jednak Białym Domem wstrząsnęły sensacje dotyczące afery Whitewater. Spółka, w której rodzina Clintona posiadała akcje, zbankrutowała, a kierownictwo firmy oskarżono o korupcję i malwersacje finansowe. Winy prezydentowi, ani jego małżonce nie udało się udowodnić.

Kontrowersyjną sprawą było również zezwolenie ONZ, w tym prezydenta Ameryki, na ludobójstwo w Rwandzie, gdzie o władzę walczyły dwa plemiona – Tutsi i Hutu. Doszło tam do rzezi ponad 800 000 ludzi i żadne z państw Organizacji Narodów Zjednoczonych nie zainterweniowało w tej sprawie.

W roku 2001 zakończyła się ostatnia kadencja prezydencka Billa Clintona. Jego następcą został George Walker Bush. Bill Clinton był czterdziestym drugim prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1993–2001. Ponadto był pięćdziesiątym i pięćdziesiątym drugim gubernatorem stanu Arkansas. Jego żoną jest Hillary Rodham Clinton.  

Polityka Billa Clintona, jak i cały okres jego prezydentury zaliczany jest do jednych z najbardziej burzliwych i kontrowersyjnych w historii Stanów Zjednoczonych. W tym czasie Białym Domem wstrząsnęło wiele afer i skandali, niemniej jednak prezydent wciąż cieszył się poparciem społeczeństwa. Był politykiem szczególnie lubianym, mimo że jego postawa w wielu poważnych kwestiach pozostaje sporna (zezwolenie na masakrę w Rwandzie i słabe zorganizowanie akcji w wojnie pomiędzy Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią i Chorwacją).

Za jego czasów amerykańska gospodarka wyszła z kryzysu, jaki nastąpił tuż po wojnie i stała się jedną z największych potęg światowych. W Polsce był jako prezydent w roku 1997. Przemawiał na Placu Zamkowym w Warszawie.

Podobne wypracowania do Bill Clinton - biografia, życiorys