Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edyta Stein - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edyta Stein zwana świętą Teresą Benedykta od Krzyża (właściwie Edith Stein) urodziła się 12 października 1891 roku we Wrocławiu, a zmarła 9 sierpnia roku 1942 w Auschwitz-Birkenau. Miała liczne rodzeństwo, jej ojciec był handlarzem drewna. Z pochodzenia była żydówką. Po śmierci ojca, jej matka – Augusta zajęła się utrzymywaniem całego gospodarstwa domowego z dochodów firmy zmarłego męża.

Edith jeszcze jako dziecko upierała się przy tym, że nie wierzy w Boga i jest ateistką, pomimo iż została wychowana w duchu wiary w Boga.

Studiowała we Wrocławiu, a później w Getyndze historię, germanistykę i psychologię. Promotorem jej rozprawy doktorskiej był Edmund Husserl – niemiecki twórca podstaw fenomenologii. W tamtych czasach przyjaźniła się z Romanem Ingardenem – polskim filozofem, również zajmującym się zagadnieniami fenomenologii. Była członkinią Niemieckiej Partii Demokratycznej. W czasie wojny była pielęgniarką w austriackim szpitalu polowym.

Jak sama później wspominała, nie miała czasu na życie osobiste. Opiekowała się śmiertelnie chorymi na tyfus, była asystentką przy zabiegach na sali operacyjnej. W roku 1917 wyruszyła za swoim promotorem do Getyngi, gdzie uzyskała tytuł doktora. Wtedy też przypadkowo...

Podobne wypracowania