Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kodeks Napoleona 1804 r.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obalenie tzw. ancien regime’u (starego ładu) w wyniku wydarzeń związanych z Wielką Rewolucją w roku 1789 stworzyło niejako nowy porządek w państwie francuskim. Definitywne zerwanie z feudalizmem oraz powszechna liberalizacja i laicyzacja kraju wymagały dostosowania norm prawnych do nowych warunków.

Pierwsze próby skodyfikowania porewolucyjnych praw podejmowano już w ostatniej dekadzie XVIII w. Kolejne powierzchowne projekty uchwał dotyczących reformy prawodawstwa były sukcesywnie odrzucane przez Konwent a tymczasem chaos w państwie narastał z każdy dniem. Dopiero prace podjęte z inicjatywy Napoleona w początkowym okresie jego konsularnych rządów przyniosły wymierne efekty. Powołał on w roku 1800 4-osobową komisję złożoną z wybitnych i doświadczonych prawników, zlecając jej prace nad systematyzacją wszystkich ważniejszych zagadnień z zakresu prawa cywilnego. Finalna wersja nowego kodeksu została sformułowana i uchwalona 21 marca 1804 r. pod nazwą Kodeks Cywilny Francuzów -w 1807 r. Napoleon, chcąc podkreślić swój związek w nim związek zmienił oficjalną nazwę na Kodeks Napoleona.

Kodeks składał się z trzech ksiąg: „O osobach”, „O majątkach i różnych rodzajach własności” oraz „O różnych...

Podobne wypracowania