Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna północna 1700-1721. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Genezą wojny północnej jest zawiązanie w roku 1698 Ligi Północnej, której inspiratorem był August II. Początkiem jej było porozumienie sasko-duńskie, do którego w roku 1699 dołączyła Rosja i podpisano traktat preobrażeński. Liga stała się faktem. Za cel postawiła sobie pokonanie Szwecji i jej podzielenie.

August II najechał w 1700 roku szwedzkie Inflanty, ale początek wojny znaczony był sukcesami młodego króla szwedzkiego. Pokonał on wojska rosyjskie, a następnie, w bitwie pod Dzwiną, saskie. Szybko zarówno Saksonia, jak i Polska znalażły się w jego rękach.

Chociaż wojna bezpośrednio nie dotyczyła Rzeczpospolitej, ta jednak została w nią włączona. August II przystąpił do wojny jako elektor saski, a nie król Polski. Tym drugim był jednak od roku 1697 i to Rzeczpospolita poniosła konsekwencje wyboru dokonanego przez Sasa.Odpowiedzią części szlachty polskiej na poczynania króla (zwłaszcza, że wojna objęła tereny Rzeczpospolitej) był wybór Stanisława Leszczyńskiego na króla, przy pełnym wsparciu Karola XII. Na mocy pokoju w Altranstadt, podpisanego 24  września 1706 roku, August II zrzekł się korony polskiej i uznał panowanie swego oponenta. Ponadto do warunków pokoju należało zerwanie...

Podobne wypracowania