Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław ze Szczepanowa - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław ze Szczepanowa urodził się w roku 1030 w Szczepanowie (wieś w województwie małopolskim koło Bochni), a zmarł 1 kwietnia 1079 roku w Krakowie. Szybko został dostrzeżony przez biskupa Lamberta Sułę, który myślał o swoim potencjalny następcy, kiedy chodził do szkoły katedralnej w Krakowie. Prawdopodobnie uczył się teologii w Belgii. W roku 1072 został wyświęcony na biskupa krakowskiego. Mówi się o nim, że był niezwykle troskliwym pasterzem, człowiekiem głębokiej wiary, o charakterze, którym jednał sobie ludzi.

Obowiązki biskupa wypełniał rzetelnie. Ustanowił także nowy kościół w miejscowości, w której mieszkał – kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Przypuszczalnie zwyciężył w zatargu w związku z wsią Piotrawin. Istnieje legenda, że aby udowodnić swoją prawdomówność, wskrzesił poprzedniego właściciela posiadłości, żeby ten poświadczył o uczciwości Stanisława ze Szczepanowa.

Wyjednał także u papieża Grzegorza VII uznanie metropolii gnieźnieńską za niezależną od roszczeń magdeburskich. Nie podobało mu się za to zachowanie ówczesnego władcy Polski – Bolesława Śmiałego, którego później ekskomunikował z kościoła oraz rzucił na niego klątwę za niechrześcijańskie zachowanie.

Możliwe...

Podobne wypracowania