Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lenno - historia, wyjaśnienie pojęcia. Nadanie ziemi wasalowi przez seniora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lenno, czyli ziemie nadane przez seniora swemu wasalowi, było fundamentem średniowiecznego systemu feudalnego, który wykształcił się około X-XI wieku. W oparciu o nadania ukształtowało się ówczesne społeczeństwo, które najczęściej ilustrowane jest w formie piramidy. Szeroką bazę tworzyły masy ludności wiejskiej, które uprawiały ziemie i przekazywały cześć swych produktów lub zysków zwierzchnikowi. Władza tegoż jednak nie była nieograniczona, zazwyczaj bowiem własność znajdowała się w rękach wielu posiadaczy. Oznacza to, że feudał, najczęściej pan-rycerz, musiał wypełniać zobowiązania swego seniora.

Wyżej w hierarchii plasowali się wasale królewscy – duchowni (biskupi, opaci klasztorów królewskich) lub świeccy (książęta, hrabiowie, margrabiowie). Warstwa ta, składając przysięgę na wierność królowi oczekiwała tego samego od swych feudalnych wasali. Najwyższym seniorem był sam władca. Jeśli jednak w danym państwie obowiązywało prawo mówiące, iż „wasal mojego wasala nie jest moim wasalem”, sytuacja społeczna z jasnych przyczyn komplikowała się.

Na początkowym etapie ustalono, że lenno nie może podlegać podziałom. Oznaczało to, że skupiona wokół posiadacza lenna rodzina...

Podobne wypracowania