Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ubiór w starożytnym Egipcie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zachowało się wiele malowideł naściennych, pozwalających dokładnie odtworzyć strój starożytnych Egipcjan.

Ze względu na afrykański klimat, Egipcjanie (mężczyźni i kobiety) nosili lekkie, przewiewne lniane szaty, często ograniczając się jedynie do przepasek biodrowych i materiałowej, krótkiej spódnicy, której fałdy związywano i zakładano na pas. Sposób ułożenia fałd, oraz rodzaj materiału, świadczyły o zamożności danej osoby. Mężczyźni zwykle odsłaniali tors, kobiety zaś zakrywały go krótką pelerynką, zakładaną za spódnicę. Na stopy, by ochronić je przed gorącym piaskiem, nakładano wykonane z drewna i skóry sandały.

Poza ułożeniem szat, wyróżnikiem statusu były też ozdoby, wykonywane często z bardzo cennych surowców - złota i kamieni szlachetnych. Ze względów higienicznych (wysoka temperatura!), Egipcjanie (prócz biedaków i ludzi młodych) golili włosy, a głowy ozdabiali perukami. Peruki mogły być bardzo ozdobne i farbowane na rozmaite kolory (w tym tak oryginalne, jak niebieski czy czerwień). Okres Nowego Państwa przyniósł rewolucję w ubiorach - modni Egipcjanie zaczęli nosić tuniki, ozdobione marszczonymi chustami.

Faraonowie, władcy Egiptu, ozdabiali głowę wymyślnymi koronami, w czasach zjednoczonego królestwa zwieńczonymi złotą kobrą, świętym wężem.

Podobne wypracowania