Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Operacja Market Garden

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1944 alianci byli przekonani, że zakończenie wojny jest kwestią tygodni. Po wylądowaniu na plażach Francji wojska sojuszników szybko posuwały się w głąb kraju napotykając jedynie słaby opór ze strony niemieckiej. Pewne zwycięstwa dowódcy wierzyli, że końcową klęskę faszyzmu można jeszcze przyspieszyć. W tym celu zdecydowano się na realizacje wysoce ryzykownego planu gen. Montgomery'ego. Chodziło mianowicie o zajęcie mostów na planowanej drodze ataku 2 Armii brytyjskiej generała Dempsey'a w kierunku Arnhem. Zadanie to zrealizować miały oddziały powietrznodesantowe, które po zrzuceniu na tyły wroga, miały zająć i utrzymać kluczowe miejsca, aż do pojawienia się wojsk pancernych. Swą rolę w operacji Market Garden odegrać mieli również Polacy. Najdalej wysunięte na północ mosty w Arnhem miały paść łupem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Jak się wkrótce miało okazać, dowódcy alianccy na etapie planowania wykazali się szczególnym brakiem wyobraźni. Bez wyraźnych podstaw założono, że warunki będą sprzyjające, a nieliczne (jak błędnie zakładano) oddziały niemieckie nie będą miały ochoty walczyć. Nie zadbano o rozpoznanie terenu, a do tego nie dysponowano dostateczną ilością...

Podobne wypracowania