Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Babilonia - Kasyci - państwo kasyckie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najazd kasycki w roku 1595 p.n.e. położył kres świetności państwa starobabilońskiego. Agresorzy przybywający zza gór Zargos na północy zdobyli rozległe państwo oraz stalicę w Babilonie praktycznie bez większych problemów - w tradycji historycznej nie zachowały się wzmianki o walce czy oporze ze strony miejscowej ludności, ponieważ kraj był wówczas bardzo osłabiony w wyniku długotrwałej wojny domowej na południu a władza i wojska znajdowały się w już w fazie rozkładu.

Kasyci, w przeciwieństwie do swoich barbarzyńskich poprzedników Gutejczyków i Lulubejów, którzy w poprzednim tysiącleciu najeżdżali Mezopotamię, nie przyje jęli spuścizny dobrze rozwiniętej kultury Babilonu. Okres panowania dynastii kasyckiej był dla cywilizacji babilońskiej czasem stagnacji, ponieważ zdobywcy woleli raczej narzucić swoim nowym poddanym swój prymitywny styl życia, aniżeli ulec asymilacji.

Założycielem dynastii kasyckiej, która władała Babilonią przez ponad cztery stulecia był Gandasz. Stosunkowo niewiele wiadomo o organizacji i funkcjonowaniu państwa w tym okresie, ale prawdopodobnie przez większośc czasu nie stanowiło ono jednolitego organizmu -było raczej luźną federacją praktycznie niezależnych krajów (akadyjskie...

Podobne wypracowania