Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mahomet - biografia, życiorys

Powszechnie przyjmuje się, że Mahomet na świat przyszedł 20 kwietnia 571 roku. Wywodził się z plemienia Kurajszytów, a ci pochodzili z rodu Haszymidów. Byli oni handlarzami mieszkającymi w Mekce.

Życie doświadczyło Mahometa już na początku jego drogi. Ojciec proroka zmarł, nim ten się narodził. Matka również osierociła go bardzo wcześnie – kiedy miał zaledwie sześć lat. Na początku wychowaniem twórcy islamu zajął się dziadek, a następnie wuj – zamożny kupiec. Dalsze jego losy nie obfitowały już w tak dramatyczne przeżycia. Mahomet podjął pracę, jako pomocnik karawan. W ten sposób poznał swoją pierwszą żonę, Chadidżę, która go zatrudniała. Kiedy kobieta owdowiała, postanowiła wyjść właśnie za niego. Prorok się zgodził. Można powiedzieć, iż ich małżeństwo było udane. Żona wspierała męża w jego misji. Była jedną z najgorętszych wyznawczyń islamu, która zawsze dzielnie przy nim stała.

Prorok, wedle swego zwyczaju, jeden miesiąc w roku poświęcał na rozmyślania w jaskini o nazwie Al-Hira. To właśnie podczas ramadanu doznał on pierwszego objawienia. Ukazał mu się Dżibril, archanioł, który przekazał Mahometowi kilka wersów „Koranu”. Prorok miał je zapamiętać i recytować. Tak też się stało. W serii kolejnych objawień, stopniowo Dżibril objawiał mu kolejne części księgi. Widzenia były częste i odbywały się w różnych miejscach, nie tylko w Al-Hirze. Na tym się jednak nie skończyło przekazywanie wytycznych co do zasad nowej religii. Mahomet bowiem doznał wniebowstąpienia, podczas którego sam Allah ukazał mu obrzędy, jakie muzułmanie powinni wypełniać. Islam zaczął się rozprzestrzeniać. Początkowo przyjęli go jedynie ludzie z najbliższego otoczenia proroka. Z czasem przybywało do niego po nauki coraz więcej uczniów. Taki obrót spraw zaczął niepokoić możnych mieszkańców Mekki. Nie podobało im się, że pewien mężczyzna głosi, iż bóg jest tylko jeden i wszyscy wyznawcy są przed nim równi. Nie uważali bowiem, iż między nimi a warstwami ubogimi można postawić znak równości. Co więcej, obawiali się o swoje majątki. Rozpoczęły się prześladowania o podłożu religijnym.

Mniej więcej w roku 614 muzułmanie wyemigrowali, aby nie paść ofiarą nagonki, którą rozpoczęli przeciwnicy islamu. Kilka lat później, w roku 622, wyznawcy Allacha udali się do Medyny, gdzie zostali dobrze przyjęci. Mieszkańcy Mekki nie zapomnieli o Mahomecie, który chwilowo zniknął im z pola widzenia. Dwa lata później rozpoczęły się walki, z których pierwsza miała miejsce pod Badr. Gmina muzułmańska została bardzo osłabiona. Wielu mężczyzn zginęło i pozostawiło swe rodziny bez opieki. Żadna ze stron nie miała już ani siły ani ochoty walczyć. W związku z tym w roku 628 zawarto pokój. W roku 632 Mekka uległa wpływowi Mahometa.

Prorok Mahomet zmarł 8 czerwca 632 roku.

Podobne wypracowania do Mahomet - biografia, życiorys