Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emil Cioran - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pisarz urodził się w 1911 roku w niewielkiej wiosce Rasinari położonej w rumuńskich Karpatach. Jego ojciec był popem, Cioran odebrał więc bardzo gruntowne wykształcenie teologiczne. W 1927 roku skończył liceum w Sybinie (naukę rozpoczął w 1920 roku). W 1928 roku dostał się na kierunek filozoficzny uniwersytetu w Bukareszcie. Nawiązał tam pierwsze i znaczące dla jego pisarskiej przyszłości przyjaźnie. Wraz z Nae Ionesu i Mirceą Eliadem stworzył naukowy klub dyskusyjny „Axa” (w tłumaczeniu „Oś”). Od 1930 roku Cioran związany był również z „Legionem Michała Archanioła” – organizacją o charakterze religijno-politycznym, założoną przez Corneliu Zelea Codreana.

W swej pracy magisterskiej filozof zajmował się myślą Bergsona, po uzyskaniu tytułu magistra szybko jednak porzucił zainteresowanie jego filozofią. Po ukończeniu studiów, w 1933 roku Emil Cioran otrzymał stypendium naukowe na uniwersytecie w Berlinie. Pisarz sympatyzował wówczas z ideą włoskiego faszyzmu oraz popierał dojście do władzy Adolfa Hitlera. Wówczas również zaczął fascynować się filozofią Nietzschego. W 1934 roku pojawiła się pierwsza publikacja filozofa zatytułowana „Na szczytach rozpaczy”, w 1937 roku Cioran wydał kolejną...

Podobne wypracowania