Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krucjaty - II krucjata - utrata Edessy i druga krucjata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dopóki muzułmańska Syria pogrążona była w wewnętrznej niezgodzie krzyżowcy mogli czuć się w miarę stabilnie. Jednak kiedy w latach 30. XII wieku atabeg Mosulu i Aleppo Zanki rozpoczął długotrwały proces jednoczenia świata islamu, wówczas północne prowincje państw krzyżowych znalazły się w wielkim niebezpieczeństwie. Skupiwszy się na rekonkwiście zagarniętych przez chrześcijan ziem, Zanki zdecydował się uderzyć najpierw na najsłabsze i najbardziej peryferyjne spośród stworzonych przez nich państw, czyli Hrabstwo Edessy. W roku 1144, po kilkumiesięcznym oblężeniu, miasto nad Eufratem musiało ostatecznie skapitulować i otworzyć swoje bramy przed potężną armią muzułmańską.

Upadek Edessy wywołał wśród przywódców pozostałych państwach krzyżowych ogromne zaskoczenie i zarazem nieopisaną trwogę. Wielki szok towarzyszył wieściom o likwidacji pierwszego z państw krzyżowych także na kontynencie europejskim, gdzie niemal niezwłocznie rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja propagandowa, mająca na celu powtórne zmobilizowanie sił chrześcijańskiego rycerstwa i wyruszenie do Ziemi Świętej, aby wspomóc pierwszych krzyżowców w nierównej walce z muzułmanami. Organizatorami jej byli Bernard z Clairvaux oraz...

Podobne wypracowania