Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frakcja partyzantów - Partyzanci Moczara

Partyzanci było to określenie jednej z PRL-owskich frakcji, wytworzonej w latach sześćdziesiątych i skupiającej się wokół osoby Mieczysława Moczara. Ze względu na niego została też utworzona nazwa frakcji. Moczar w czasie trwania drugiej wojny światowej przewodniczył w kilku okręgach Armii Ludowej, walczącej z hitlerowcami. To spośród wielu członków AL rekrutowali się właśnie „partyzanci”.

Sama nazwa miała przywoływać od razu skojarzenie z waleczną przeszłością w służbie ojczyźnie. Sam „partyzanci” również często odwoływali się do nacjonalizmu. Najbardziej wyraźnie objawiało się to w postawie antysyjonistycznej. Byli oni kontynuatorami myśli natolińczyków (frakcji działającej w latach pięćdziesiątych). Można utożsamiać ją z moczarowcami.

Do sympatyków partii można zaliczyć Ryszarda Strzeleckiego, Zenona Kliszkę, ale także Wojciecha Jaruzelskiego czy Jana Czaplę. Oczywiście zarówno sympatie, jak i poparcie zmieniało się wraz z układem sił w państwie i w związku z daną, bieżącą sytuacją polityczną.

Podobne wypracowania do Frakcja partyzantów - Partyzanci Moczara