Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Turner - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Styl Williama Turnera jest bardzo charakterystyczny. Poza faktem, iż prawie wcale nie występują na jego obrazach postaci, nie do pomylenia jest klimat panujący na jego płótnach. Nie bez przyczyny ten angielski malarz jest uznawany za prekursora impresjonizmu. Dynamizm, ulotność, uchwycenie chwili – to cechy, które z pewnościom przypisać można malarstwu Turnera. Jednak, jeśliby przyjąć za wyznacznik okres, w którym malarz tworzył, napisać trzeba by, iż należał on do pokolenia romantyków. Także w Anglii prąd ten charakteryzował się wzmożonym zainteresowaniem sprawami narodowymi i patriotycznymi, folklorem oraz ludowością, a z drugiej strony – Orientem. Obrazy często posiadały zdecydowaną kolorystykę, niemałą ekspresję i dynamikę, a także motywy przyrodnicze oraz wykorzystanie światłocienia.

William Turner prawdopodobnie urodził się 23 kwietnia 1775 roku. Prawdopodobnie, gdyż znane było uwielbienie Turnera dla Szekspira, do życia którego malarz próbował dopasowywać swoje. W ten sposób data 23 kwietnia, która jest wiadomym dniem narodzin mistrza literatury angielskiej, została przybrana przez romantycznego malarza. Także miejsce urodzenia artysty nie jest wiadome. Znane są natomiast fakty, iż Turner wskazywał...

Podobne wypracowania