Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozpad Jugosławii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo rozległe państwo Jugosłowiańskie posiadało niezwykle skomplikowany charakter, ze względu na różnorodność etniczną ludów, jakie w obrębie tego państwa funkcjonowały. Szczególną rolę odgrywały rozbieżności religijne (trzy główne wyznania: prawosławne, katolickie i muzułmańskie) i związane z nimi perspektywy polityczne. Narodowości zamieszkujące tereny wysunięte najbardziej na zachód, tj. Chorwaci i Słoweńcy, zawsze czuły się związane z Europą, Serbowie natomiast byli sojusznikami Rosji. Antagonizmy na tym tle obudziły się już po śmierci Josipa Broz Tito, w latach 80-tych, jednak dopiero po rozpadzie ZSRR doszło do dramatycznych konfliktów na wielką skale (przez 10 lat komunistom udawało się tłumić tarcia).

Na niezależność najbardziej zależało, wspomnianym już wcześniej Chorwatom i Serbom, więc to właśnie oni organizowali pierwsze ruchy niepodległościowe. Przeciwko tego typu działalności wystąpili natychmiast, dotychczas zajmujący uprzywilejowaną pozycję w państwie, Serbowie. Próby utrzymania jedności nie powiodły się  - o ile w walkach w Słowenii praktycznie nie odnotowano znaczących strat, to konflikt chorwacko-serbski pochłonął około 10 tyś. ofiar. Na przełomie lat 1991/1992 obydwa nowe państwa uznane zostały przez...

Podobne wypracowania