Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie ukazani w tragedii Sofoklesa, prezentują odmienne postawy. Przyszło im jednak skonfrontować się w jednym, wspólnym świecie.

Antygona to tytułowa, a zarazem główna bohaterka utworu. Dziewczyna jest siostrą dwóch braci, którzy zginęli podczas walki w obronie kraju. Młodszy brat, Polinik, uważany jest przez króla i społeczeństwo za zdrajcę narodu, dlatego zakazano jego pochówku. Bohaterka nie może zgodzić się z decyzją króla, czuje się oburzona i rozbita wewnętrznie. Uważa prawo boskie za najwyższe i najważniejsze, szanuje ona tradycję. Bogowie zawsze nakazywali godne żegnanie zmarłych, dlatego Antygona organizuje bratu pochówek. Dziewczyna wykazuje się odwagą, wie bowiem, iż przyjdzie jej ponieść najwyższą karę za ten czyn.

Poznajemy Antygonę jako postać zdeterminowaną, gotową do poświęceń. Wydaje się też bardzo honorową osobą: nie chce zginąć z rąk kata, dlatego popełnia samobójstwo. Bohaterka jest symbolem walki o własne przekonania. Zrezygnowała bowiem ze szczęśliwej przyszłości, by bronić swoich racji.

Kreon to król, który podejmuje decyzję o ukaraniu Antygony. Był to władca mądry i sprawiedliwy, zawsze kierował się dobrem narodu. Uważał, iż dziewczyna zasługuje na...

Podobne wypracowania