Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - bohaterowie. Charakterystyka

Bohaterowie ukazani w tragedii Sofoklesa, prezentują odmienne postawy. Przyszło im jednak skonfrontować się w jednym, wspólnym świecie.

Antygona to tytułowa, a zarazem główna bohaterka utworu. Dziewczyna jest siostrą dwóch braci, którzy zginęli podczas walki w obronie kraju. Młodszy brat, Polinik, uważany jest przez króla i społeczeństwo za zdrajcę narodu, dlatego zakazano jego pochówku. Bohaterka nie może zgodzić się z decyzją króla, czuje się oburzona i rozbita wewnętrznie. Uważa prawo boskie za najwyższe i najważniejsze, szanuje ona tradycję. Bogowie zawsze nakazywali godne żegnanie zmarłych, dlatego Antygona organizuje bratu pochówek. Dziewczyna wykazuje się odwagą, wie bowiem, iż przyjdzie jej ponieść najwyższą karę za ten czyn.

Poznajemy Antygonę jako postać zdeterminowaną, gotową do poświęceń. Wydaje się też bardzo honorową osobą: nie chce zginąć z rąk kata, dlatego popełnia samobójstwo. Bohaterka jest symbolem walki o własne przekonania. Zrezygnowała bowiem ze szczęśliwej przyszłości, by bronić swoich racji.

Kreon to król, który podejmuje decyzję o ukaraniu Antygony. Był to władca mądry i sprawiedliwy, zawsze kierował się dobrem narodu. Uważał, iż dziewczyna zasługuje na śmierć, ponieważ sprzeciwiła się woli króla, a tym samym złamała prawo. Jego argumenty były słuszne i racjonalne, jednak mimo to, władca miał pewne wątpliwości. Antygona była bowiem narzeczoną syna Kreona, Hajmona. Król widział, jak bardzo cierpi jego potomek i ostatecznie zgadza się na ułaskawienie winowajczyni. Bohater wybiera dobro syna, godząc się tym samym na okazanie słabości i niekonsekwencji. Poznajemy go zatem jako człowieka wrażliwego i refleksyjnego, który potrafi wybaczać. Rodzina jest dla niego najważniejsza.

Hajmon to wybranek Antygony, a zarazem syn króla Kreona. Bohater znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Wie, iż nie powinien sprzeciwiać się ojcu, ale miłość do Antygony nakazuje mu walczyć o życie ukochanej. Dlatego też mężczyzna angażuje się w tę sprawę i prosi króla o ułaskawienie dziewczyny. Jednocześnie zachowuje swoją godność i książęcą dumę. Hajmon jest postacią tragiczną, staje bowiem pomiędzy ojcem-królem a ukochaną. W dodatku nie zaznaje szczęścia, ponieważ Antygona popełnia samobójstwo.

Ismena jest siostrą głównej bohaterki, jest także jej całkowitym przeciwieństwem. Nie chce brać udziału w pochówku brata, ponieważ boi się kary. Brak jej wiary i odwagi, woli żyć w spokoju, niż poświęcić swoje życie dla obrony przekonań. Czytelnik poznaje ją też jako kobietę bardzo delikatną, wrażliwą i niewinną.

Podobne wypracowania do Sofokles „Antygona” - bohaterowie. Charakterystyka