Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej tragedii Sofokles poruszył bardzo ważny problem konfliktu między prawem boskim a ziemskim.

Główna bohaterka utworu, Antygona, sprzeciwiła się królowi Kreonowi. Zabronił on dziewczynie dokonania pochówku brata, ponieważ w społeczeństwie uważany był a zdrajcę. Antygona była jednak posłuszna tradycji, a przede wszystkim bogom. Nie wyobrażała sobie, by znieważyć ciało ludzkie, obawiała się też gniewu boskiego, gdyby nie pogrzebała brata. Byłoby to sprzeciwienie się sile najwyższej, bowiem religia starożytnych nakazywała oddawanie zmarłym należytej czci. Antygona pochowała więc brata, za co została przez Kreona skazana na śmierć.

Mężczyzna ten był królem, mądrze sprawował władzę i przewodził narodowi. Ostrzegał on dziewczynę przed konsekwencjami jej czynu, przypominał, iż spotka ją kara. Gdy dowiedział się o złamaniu zakazu, postanowił ukarać Antygonę i zdecydował, że musi ona zginąć.

Kreon w tragedii reprezentuje prawo ziemskie, ustalone i zaakceptowane przez ludzi. Zwykle prawo ziemskie nie kolidowało z boskim, dopełniało je i także realizowało jego podstawowe założenia. Tym razem jednak było inaczej. Kreon nie widział innego wyjścia, gdyby bowiem wybaczył Antygonie, pokazałby swoim poddanym, iż jest władcą słabym i niekonsekwentnym.

Dziewczyna...

Podobne wypracowania