Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Hobbit” - streszczenie utworu

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to interesująca opowieść o niesamowitych przygodach Bilbo Baginnsa. Razem z przyjaciółmi wyrusza on w wyprawę, której celem jest zdobycie skarbu złego smoka.

Pewnego dnia do domu hobbita Bilbo przychodzi czarodziej Gandalf, który proponuje mu wyprawę po skarb. Początkowo bohater nie chce się zgodzić, ale wizja przeżycia przygody w końcu przekonuje go. Razem  z towarzyszami wyrusza w nieznane.

Po drodze przeżywają wiele przygód, doświadczając chwil zarówno dobrych, jak i złych. Początkowo podróż przebiega bez większych trudności, wycieczka jest miła i brak w niej niebezpieczeństwa. Jednak w miarę upływu czasu zaczyna się robić coraz ciekawiej. Towarzysze poznają rozmaite, dziwne stworzenia, konfrontują się z nimi, walczą, a innym razem współpracują. Jednego dnia narażeni są na ataki pająków, kiedy indziej leśnych elfów.

Z opresji tych wychodzą jednak cało, a główny bohater, hobbit Bilbo, zawsze ma w tym swój udział. Choć do tej pory był samotnikiem i unikał przygód, okazuje się, iż jest doskonałym przywódcą i wojownikiem. Potrafi działać w grupie, współpracować. Bohater zdaje sobie sprawę z tego, iż dobrze jest mu wśród innych, cieszy go przeżywanie przygód. Dlatego też wielokrotnie naraża swoje życie, aby ocalić przyjaciół i spełnić cel podróży. W nagrodę za swoją postawę otrzymuje od Gandalfa część zdobytego od smoka skarbu.

W powieści pojawia się też wątek pierścienia, który posiada cudowną moc. Znajduje go właśnie hobbit i wykorzystuje w dalszej wędrówce. Przedmiot pomaga mu także w wydostaniu się z kłopotów. Pierścień okazuje się bardzo ważną zdobyczą, ponieważ daje bohaterowi niezykłe zdolności.

Powieść Tolkiena opowiada przede wszystkim o przeżywaniu w grupie niezwykłych chwil, zarówno radości, jak i cierpienia. Widzimy, jak główny bohater zmienia się pod wpływem tej wyprawy. Nie stroni już od wypraw i przygód, staje się bardziej odważny i otwarty na nowe wyzwania. Kiedy wyprawa dobiega końca, hobbit Bilbo powraca do swojego domu i postanawia, iż opisze swe przygody w pamiętnikach. Utwór pokazuje czytelnikowi rzeczywistość fantastyczną, przekonuje jednak, że życie może być nieprzewidywalne i w każdej chwili może spotkać nas niezwykła przygoda. 

Podobne wypracowania do Tolkien „Hobbit” - streszczenie utworu