Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Hobbit” - bohaterowie. Charakterystyka

W swoim utworze zatytułowanym „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, Tolkien ukazuje nam szeroką gamę różnorodnych bohaterów. Kreuje bowiem rzeczywistość fantastyczną, co upoważnia go do tworzenia postaci niezwykłych, a nawet nieco dziwacznych.

Głównym bohaterem powieści jest Bilbo Bagginns. To hobbit podobny do wileu, jakie pojawiają się w ukazanym przez autora w świecie. Charakteryzuje go niski wzrost i spore owłosienie na całym ciele. Bohater jest bardzo bogaty, zgromadził w swoim życiu ogromny majątek. Pozwala mu to godnie i dostatnio żyć. Bilbo uwielbia wygodę, dużą wagę przywiązuje do ładnego wystroju i dobrego jedzenia. Lubi towarzystwo swoich przyjaciół, chętnie z nimi rozmawia i popija piwo.

Kiedy nadarza się okazja do wzięcia udziału w wyprawie, początkowo jest niechętny. Ale gdy wyobraża sobie wspaniałą przygodę, w końcu decyduje się na udział. Spotykają go niesamowite sytuacje, w których wykazuje się godną podziwu odwagą, ale i rozsądkiem. Przyjaciele doceniają go, ponieważ nie boi się ryzyka i podejmowania wyzwań. To właśnie dzięki podróży hobbit odkrywa w sobie prawdziwego bohatera i podoba mu się życie pełne przygód.

Gandalf to przywódca wyprawy, który przychodzi do Bilba z propozycją jej podjęcia. Potrzebuje on hobbita, dlatego usilnie próbuje nakłonić go do wspólnego przedsięwzięcia. Nie wygląda jak mistrz, jest to bowiem starszy mężczyzna niskiego wzrostu, ma długą, siwą brodę. Bohater ten jest czarodziejem, zna magiczne sztuczki, umie wypowiadać zaklęcia czyniące cuda.

Podczas wyprawy jest przewodnikiem, wśród towarzyszy posiada ogromny autorytet. Jednak nie wydaje on jedynie poleceń i rozkazów – przeciwnie, sam bierze udział w walce i dzielnie pokonuje wrogów. Czytelnik poznaje Gandalfa jako bohatera odważnego, o potężnej mocy, który potrafi zjednać sobie współtowarzyszy.

Thorin to krasnolud będący wodzem swoich pobratymców, którzy biorą udział w wyprawie. Jest to bohater bardzo dostojny i zachowawczy, godny swego statusu. Potrafi w każdej sytuacji znaleźć rozwiązanie, ma zdolność dowodzenia grupą. Bohater jest także niezwykle odważny, co widać przede wszystkim w bitwie pod Samotną Górą. Wtedy to Thorin dzielnie staje do walki. Niestety, krasnolud ten miał także wady. Kierowała nim chęć wzbogacenia się, dlatego zdecydował się na wyprawę. Marzył aby zdobyć skarb smoka i zemścić się za dawne krzywdy.

Podobne wypracowania do Tolkien „Hobbit” - bohaterowie. Charakterystyka