Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja w Królestwie Polskim (1905-1907) - przebieg i główne postacie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucja lat 1905 - 1907 jaka objęła swoim zasięgiem przede wszystkim masy robotnicze w Rosji, odcisnęła swe piętno również i na robotnikach (i innych grupach społecznych) na terenie Królestwa Polskiego. Zresztą ruch ten w podległej pod cara Polsce rozwinął się na dużą skalę.

Na wybuch rewolucji w Polsce wpłynęło kilka czynników, m.in. kryzys ekonomiczny z lat 1901 – 1903, wojna rosyjsko-japońska (zresztą przegrana przez Rosjan), ale i ogólnie pojęte zmiany społeczne związane z rozwojem przemysłu. Na terenie Królestwa Polskiego dochodziły do tego żądania większej autonomii, czy wręcz niepodległości, zmniejszenia ucisku rządów caratu, przywrócenia języka polskiego do szkół, sądów i urzędów.

Wraz z wieściami o tzw. „krwawej niedzieli” w Petersburgu z 22 stycznia 1905 roku, jakie dotarły do Królestwa Polskiego, tutejsze społeczeństwo odpowiedziało strajkiem powszechnym. Objął on około 400 tysięcy robotników. Tymczasem na terenie Królestwa Polskiego stacjonowało około 300 tysięcy żołnierzy rosyjskich. To doprowadziło do krwawych starć pomiędzy demonstrantami, a oddziałami carskimi. W wyniku owych manifestacji w Warszawie zginęło około 90 ludzi, w trakcie 1 majowego...

Podobne wypracowania