Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grecja - Związek Morski, Związek Panhelleński

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Związek Panhelleński powstał w 481 r. p.n.e. Inne jego nazwy to: Sprzymierzenie Hellenów czy też Związek Helleński. Za cel miał obronę przed Persami, gdyż szykowała się II wojna perska (480 - 479 r. p.n.e.). I wojnę zakończyło zwycięstwo Ateńczyków pod Maratonem, ale faktycznie potęga Persów nie została naruszona. Sprzymierzenie skupiające 31 miast-państw greckich zostało zawiązane pod przewodnictwem Sparty, której Grecy powierzyli dowództwo. Do związku nie weszły Delfy oraz Argos, zachowujące neutralność w wojnie. Natomiast zarówno Beocja, jak i Tesalia opowiedziały się za Persami.

Chociaż w roku 479 p.n.e. przyszła rozstrzygająca bitwa (pod Platejami) – zakończona, dzięki Spartanom, pełnym sukcesem Greków – to jednak nie był to koniec walk z Persami.

W roku 478 p.n.e. do życia został powołany Związek Morski (czyli Związek Ateński, Związek Delijski, symmachia ateńska), jednoczący państwa-miasta greckie pod przewodnictwem Aten, którym przekazano pełną hegemonię, a zatem – dowództwo nad armią oraz kwestie, związane z zarządzaniem finansami. Najlepiej charakteryzuje go nazwa symmachia gdyż wskazuje na główny cel: wspólną walkę z zagrożeniem. Zagrożeniem byli wciąż Persowie....

Podobne wypracowania