Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stan wojenny w Polsce 1981 - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napięcia, jakie miały miejsce przez cały rok 1981 w Polsce, dawały podstawy do przypuszczania, że prędzej czy później musi dojść do konfrontacji. Tym niemniej przeprowadzenie zamachu stanu w grudniu i wprowadzenie stanu wojennego było olbrzymim szokiem.

13. grudnia 1981 roku o szóstej rano w przemówieniu do obywateli Wojciech Jaruzelski obwieścił fakt wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na podstawie szczególnych regulacji prawnych od tej pory pełnia władzy znajdować się miała w rękach Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Dekret o stanie wojennym posiadał bardzo szerokie konsekwencje dla funkcjonowania państwa. Przede wszystkim nowe regulacje uderzały w opozycję. Ogłoszono m.in. wprowadzenie zakazu działalności wszelkich organizacji, godziny milicyjnej, zakazu manifestacji, militaryzacji największych przedsiębiorstw (niemożność odmowy wykonywania rozkazów). Ponadto miała zostać przeprowadzona weryfikacji kadr w administracji, sądownictwie i szkolnictwie. Do łask wróciła bardzo szczegółowa cenzura.

Ulice polskich miast zapełniły uzbrojone patrole wojskowe i opancerzone pojazdy. Niemal natychmiast wszystkie najważniejsze postaci związane z „Solidarnością” zostały internowane. Pomimo braku koordynacji...

Podobne wypracowania