Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Boleyn - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Druga żona Henryka VIII, urodziła się prawdopodobnie w 1501 roku. Była córką Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard. Jej kuzynką była Katarzyna Howard, piąta żona angielskiego króla. Córką Anny i Henryka VIII była Elżbieta I, późniejsza królowa Anglii.

Jako dziecko Anna Boleyn przebywała na dworze francuskiej królowej Klaudii, później mieszkała zaś na dworze Małgorzaty, królowej Nawarry. To tam zdobyła niezbędne doświadczenie, dobre maniery oraz obycie z dworskim życiem. Po powrocie do rodzimej Anglii Anna zaręczyła się księciem Henrym Percym, który jednak zerwał zaręczyny i poślubił inną kobietę. Po tym rozczarowaniu Anna wróciła na dwór Henryka VIII i zabiegała o nawiązanie znajomości z królem. Zafascynowany młodą i piękną Anną, król sprzeniewierzył się papieżowi (narodziny anglikanizmu) i wziął rozwód ze swoją poprzednia żoną, Katarzyną Aragońską. Ślub Anny Boleyn z władcą odbył się 25 stycznia 1533 roku, podczas ceremonii Anna była już w stanie błogosławionym. Córka Elżbieta narodziła się 7 września 1533 roku.

Henryk VIII oczekiwał narodzin syna i nie krył swojego zawodu. Anna usiłowała sprostać wymaganiom męża i dać mu potomka. Jednak poroniła dwie kolejne ciąże,...

Podobne wypracowania