Anna Boleyn - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Druga żona Henryka VIII, urodziła się prawdopodobnie w 1501 roku. Była córką Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard. Jej kuzynką była Katarzyna Howard, piąta żona angielskiego króla. Córką Anny i Henryka VIII była Elżbieta I, późniejsza królowa Anglii.
Jako dziecko Anna Boleyn przebywała na dworze francuskiej królowej Klaudii, później mieszkała zaś na dworze Małgorzaty, królowej Nawarry. To tam zdobyła niezbędne doświadczenie, dobre maniery oraz obycie z dworskim życiem. Po powrocie do rodzimej Anglii Anna zaręczyła się księciem Henrym Percym, który jednak zerwał zaręczyny i poślubił inną kobietę. Po tym rozczarowaniu Anna wróciła na dwór Henryka VIII i zabiegała o nawiązanie znajomości z królem. Zafascynowany młodą i piękną Anną, król sprzeniewierzył się papieżowi (narodziny anglikanizmu) i wziął rozwód ze swoją poprzednia żoną, Katarzyną Aragońską. Ślub Anny Boleyn z władcą odbył się 25 stycznia 1533 roku, podczas ceremonii Anna była już w stanie błogosławionym. Córka Elżbieta narodziła się 7 września 1533 roku.
Henryk VIII oczekiwał narodzin syna i nie krył swojego zawodu. Anna usiłowała sprostać wymaganiom męża i dać mu potomka. Jednak poroniła dwie kolejne ciąże, trzecia zakończyła się narodzinami martwego chłopca. Rozczarowany król podjął starania, by oddalić swoją żonę. Wkrótce Anna Boleyn została oskarżona o czary, zdradę męża oraz knucie spisków. Henryk VIII zaczął natomiast zabiegać o względy Jane Seymour (która została jego kolejną żoną). Anna została uwięziona w londyńskiej twierdzy Tower w 1536 roku. Na podstawie spreparowanych dowodów i niejasnych zarzutów skazano ją na szafot. Wyrok wykonano 30 maja 1536 roku (jedenaście dni później Henryk VIII poślubił Jane Seymour). Ciało kobiety zostało pocięte na kawałki i złożone w podziemiach zamku Tower of London wraz z innymi ciałami skazańców. Grób był anonimowy.
Po objęciu władzy przez Elżbietę I sytuacja nie uległa zmianie. Córka nie dbała o grób matki ani o jej pamięć. W 1876 roku podczas remontu kaplicy szczątki królowej odnaleziono i godnie pochowano w krypcie pod głównym ołtarzem. Przywrócono jej również tytuł „królowej”, odebrany jej pośmiertnie przez Henryka VIII.
Życie i śmierć Anny Boleyn stały się inspiracją dla wielu artystów. Na podstawie ostatnich dni życia królowej powstała opera Gaetano Donizettiego zatytułowana „Anna Bolena” i wystawiona w 1830 roku. Warto wspomnieć również o filmie opartym na biografii Anny Boleyn „Anna tysiąca dni” z 1969 roku. Postać drugiej żony Henryka VIII pojawia się również w serialu „Dynastia Tudorów” emitowanym od 2007 roku.
Podobne wypracowania do Anna Boleyn - biografia, życiorys
- Konstytucja marcowa 1921
- Powstanie kościuszkowskie - kalendarium
- Półwysep Iberyjski - królestwa - polityka wewnętrzna, ustrój
- Państwo - pojęcie i funkcje państwa. Państwo jako podstawowa forma zorganizowania społeczeństw
- Starożytny Egipt - piramidy, obeliski, mastaby. Budowle i rzeźba starożytnego Egiptu
- Średniowiecze - podział pracy w średniowieczu. Zawody w średniowieczu
- Kampania antysyjonistyczna 1968
- Stan wojenny w Polsce 1981 - przyczyny, skutki
- Lew Trocki - biografia, życiorys
- Podział Niemiec na strefy okupacyjne
- Rozpad Jugosławii
- Reformy Kazimierza Wielkiego - budownictwo i urbanizacja
- Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu powstania warszawskiego
- Grecja - Związek Morski, Związek Panhelleński
- Spory religijne w XVI wieku oraz sposoby ich rozwiązywania w Europie i Rzeczpospolitej - reformacja i kontrreformacja
- Książęta polscy - Udział Polaków w wyprawach krzyżowych
- Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego - przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne
- Abraham Lincoln - biografia, życiorys
- William Turner - biografia, życiorys
- Wikingowie - Wyprawy wikingów - czynniki, które zadecydowały o ich powodzeniu