Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spory religijne w XVI wieku oraz sposoby ich rozwiązywania w Europie i Rzeczpospolitej - reformacja i kontrreformacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na początku wieku XVI Kościół znalazł się w głębokim kryzysie. Ataki następowały z wielu stron i dotyczyły całej sfery jego działalności. Wiek ten miał przejść do historii jako czas wojen religijnych.

Przede wszystkim krytyka dotyczyła organizacji Kościoła oraz wielkiej demoralizacji kleru. Hierarchowie kościelni, z papieżem na czele, zajmowali się głównie powiększaniem dóbr kościelnych poprzez sprzedaż odpustów, dzierżenie stanowisk politycznych oraz szereg podatków nakładanych na wiernych. Nagminnie stosowany był nepotyzm. Następowała stopniowa laicyzacja duchowieństwa (m.in. nikolaizm – zerwanie z zasadą celibatu), a poziom intelektualny i moralny przez nie prezentowany był dramatycznie niski. Nawet jeśli wszystkie te wady były uświadomione, to jednak hierarchowie, jak na konserwatystów przystało, nie byli skłonni forsować reform.

Momentem przełomowym stało się wystąpienie Marcina Lutra, który w 1517 roku ogłosił w Wittenberdze słynne 95 tez. Wydarzenie to stało się początkiem reformacji. W ślady Lutra podążali kolejni reformatorzy i w efekcie ich działań w Europie dokonał się podział religijny. Powstały religie takie jak: luteranizm, kalwinizm, anabaptyzm, zwinglianizm czy anglikanizm. Kościół został...

Podobne wypracowania