Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu powstania warszawskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główne przyczyny wybuchu powstania były natury politycznej. Odezwa, wzywająca do walki padła dnia 1 września 1944 roku, a decyzja ta została podjęta przez generała Tadeusza Bora – Komorowskiego po naradzie z dnia 21 lipca (biorący udział w naradzie: gen. Tadeusz Bór - Komorowski, gen. Leopold Okulicki oraz szef sztabu KG AK Tadeusz Pełczyński). Głównymi przesłankami decyzji było wytworzenie się nowej politycznej sytuacji w Polsce - powołanie PKWN, przy jednoczesnym zablokowaniu ze strony Związku Radzieckiego możliwości sprawowania władzy przez rząd Mikołajczyka.

Armia Czerwona posuwała się w stronę Warszawy (pojawiły się sugestie Stalina, że Warszawa zostanie oswobodzona) - liczono na jej pomoc, ale jednocześnie dowództwo polskie chciało, aby to Polacy pokonali hitlerowców, a wkraczajacy Rosjanie zostali przyjęci jako sojusznicy, goście, a nie wyzwoliciele. Wieści płynące z Moskwy były sprzeczne - od końca lipca przebywał w niej Mikołajczyk, ale postawa stalinowskich dowódców wciąż była zagadką. Mikołajczykowi udało się spotkać z Mołotowem, jednak był zmuszony czekać na spotkanie ze Stalinem - które odbyło się już po wybuchu powstania. Powszechnie było wiadomo, że zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone...

Podobne wypracowania