Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu powstania warszawskiego

Główne przyczyny wybuchu powstania były natury politycznej. Odezwa, wzywająca do walki padła dnia 1 września 1944 roku, a decyzja ta została podjęta przez generała Tadeusza Bora – Komorowskiego po naradzie z dnia 21 lipca (biorący udział w naradzie: gen. Tadeusz Bór - Komorowski, gen. Leopold Okulicki oraz szef sztabu KG AK Tadeusz Pełczyński). Głównymi przesłankami decyzji było wytworzenie się nowej politycznej sytuacji w Polsce - powołanie PKWN, przy jednoczesnym zablokowaniu ze strony Związku Radzieckiego możliwości sprawowania władzy przez rząd Mikołajczyka.

Armia Czerwona posuwała się w stronę Warszawy (pojawiły się sugestie Stalina, że Warszawa zostanie oswobodzona) - liczono na jej pomoc, ale jednocześnie dowództwo polskie chciało, aby to Polacy pokonali hitlerowców, a wkraczajacy Rosjanie zostali przyjęci jako sojusznicy, goście, a nie wyzwoliciele. Wieści płynące z Moskwy były sprzeczne - od końca lipca przebywał w niej Mikołajczyk, ale postawa stalinowskich dowódców wciąż była zagadką. Mikołajczykowi udało się spotkać z Mołotowem, jednak był zmuszony czekać na spotkanie ze Stalinem - które odbyło się już po wybuchu powstania. Powszechnie było wiadomo, że zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone nie udzielą Polsce pomocy wbrew woli Stalina, ale wierzono, że Armia Czerwona się nie zatrzyma i dotrze do Warszawy. Stało się jednak zupełnie inaczej.

Kolejną przyczyną wybuchu był brak pełnych danych - zarówno, co do pomocy ze strony aliantów, jak i liczebności i stanu hitlerowskich oddziałów. Co prawda, 29 lipca z Londynu przybył Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak - Jeziorański) z wieściami, które informowały, że nie można pokładać nadziei w ewentualnych sojusznikach - nie dostarczą większej ilości broni, ani amunicji. Nie będzie możliwa również pomoc Brygady Spadochronowej. O przyczynie wybuchu powstania przeważył jednak meldunek, stwierdzający, że Armia Czerwona pojawiła się na Pradze, a Wermaht zarządził odwrót. Faktycznie jednak armia sowiecka była skutecznie blokowana przez hitlerowców, którzy przystąpili do kontrataku.

Podobne wypracowania do Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu powstania warszawskiego