Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Helena Modrzejewska - biografia, życiorys

Helena Modrzejewska urodziła się 2 października 1840 w Krakowie. Była jedną z największych polskich aktorek. Jej matką była Józefa Benda. Helena była jej nieślubną córką. Aktorka miała dwóch braci, którzy poszli w jej ślady i również zostali aktorami. Na imię było im Józef i Feliks. Nazwisko „Modrzejewska” było pseudonimem artystycznym Heleny. Podczas pobytu za granicą zmodyfikowała je i brzmiał ono wtedy „Helena Modjeska”.

Młoda Helena rozpoczęła swoją naukę na jednej z pensji, a następnie przeniosła się do szkoły prowadzonej przez Siostry Prezentki. Swoje życie chciała związać z teatrem. Realizację marzeń umożliwił jej związek z Gustawem Zimajerem. Nie od razu aktorka trafiła na wielkie sceny. Na początku grała w małych miejscowościach, nieoddalonych zbytnio od Krakowa. Podziwiać mogli ją mieszkańcy Bochni, Nowego Sącza czy Rzeszowa. Jednakże w niedługim czasie szczęście miało uśmiechnąć się do Modrzejewskiej. Otrzymała rolę Skierki w „Balladynie” i odegrała ją na deskach lwowskiego teatru. Miało to miejsce w roku 1862. Rok później kariera nabrała tempa i aktorka występowała w najważniejszych inscenizacjach utworów Juliusza Słowackiego.

W kraju Modrzejewska zyskiwała uznanie i sławę. Sceny zagraniczne były dla niej jeszcze zamknięte. Nie była to kwestia talentu, bo tego pięknej Helenie nie brakowało, ale barierę stanowił język. Z tego to powodu nie otrzymała kontraktu w jednym z teatrów w Wiedniu.

Od roku 1865 można mówić o wzroście popularności Heleny Modrzejewskiej. „Zeszła” z prowincjonalnych scen, aby grać przez cztery lata na deskach krakowskiego teatru, a następnie na lat osiem związać się z teatrem w Warszawie. W roku 1868 artystka poślubiła Karola Chłapowskiego. Ślub odbył się w Krakowie.

Aktorka stała się prawdziwą gwiazdą polskiego teatru. Pragnęła jednak czegoś więcej. Dodatkowo sytuacja w kraju była dosyć napięta. Helena podjęła decyzję o opuszczeniu Polski. Zamiary swe zrealizowała w roku 1876, kiedy to ze swoją rodziną wyjechała do Kalifornii. Tam uczyła się języka angielskiego i próbowała swoich sił przed amerykańską widownią w California Theatre. Stała się jedną z największych propagatorek twórczości Szekspira, w którego sztukach często i chętnie ją obsadzano, a i ona bardzo lubiła ten repertuar.

Jej stosunki z krajem znacznie się ochłodziły. Przyczyną tego stanu rzeczy był fakt, iż Modrzejewska nieprzychylnie wypowiedziała się na temat zaborców w jednym z publicznych wystąpień. Konsekwencją tego był zakaz wkraczania na terytorium zajęte przez zaborcę rosyjskiego. Udało się jednak aktorce przyjechać do Polski na kilka miesięcy. Jej wizyta trwała od 31 października 1902 do 28 kwietnia 1903 roku. Nie była to jednak wizyta kurtuazyjna i mająca na celu odbycie sentymentalnej podróży. Modrzejewska występowała na deskach teatrów we Lwowie, Poznaniu i w rodzinnym Krakowie.

Swoją karierę zakończyła w 1907 roku. Odegrała około 260 ról. Zmarła 8 kwietnia 1909 roku w Newport Beach.

Podobne wypracowania do Helena Modrzejewska - biografia, życiorys