Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Helena Modrzejewska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Helena Modrzejewska urodziła się 2 października 1840 w Krakowie. Była jedną z największych polskich aktorek. Jej matką była Józefa Benda. Helena była jej nieślubną córką. Aktorka miała dwóch braci, którzy poszli w jej ślady i również zostali aktorami. Na imię było im Józef i Feliks. Nazwisko „Modrzejewska” było pseudonimem artystycznym Heleny. Podczas pobytu za granicą zmodyfikowała je i brzmiał ono wtedy „Helena Modjeska”.

Młoda Helena rozpoczęła swoją naukę na jednej z pensji, a następnie przeniosła się do szkoły prowadzonej przez Siostry Prezentki. Swoje życie chciała związać z teatrem. Realizację marzeń umożliwił jej związek z Gustawem Zimajerem. Nie od razu aktorka trafiła na wielkie sceny. Na początku grała w małych miejscowościach, nieoddalonych zbytnio od Krakowa. Podziwiać mogli ją mieszkańcy Bochni, Nowego Sącza czy Rzeszowa. Jednakże w niedługim czasie szczęście miało uśmiechnąć się do Modrzejewskiej. Otrzymała rolę Skierki w „Balladynie” i odegrała ją na deskach lwowskiego teatru. Miało to miejsce w roku 1862. Rok później kariera nabrała tempa i aktorka występowała w najważniejszych inscenizacjach utworów Juliusza Słowackiego.

W kraju Modrzejewska zyskiwała uznanie...

Podobne wypracowania