Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pakt antykominternowski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres między I wojną światową, a kolejnym światowym konfliktem charakteryzował się wzrostem poparcia dla skrajnych ideologii, w tym komunizmu, który od roku 1917 panował w Rosji. Jednym z jego założeń było rozpowszechnienie rewolucji proletariackiej na inne państwa europejskie oraz  światowe. W tym celu powołano w marcu 1919 międzynarodową organizację noszącą nazwę Komintern. Jej zadaniem było właśnie wspieranie ruchów rewolucyjnych.

Komunizm od samego początku był zwalczany przez nowopowstałą ideologię nazistowską. Przejawiało się to w zdelegalizowaniu w III Rzeszy partii, które rozpowszechniały rewolucyjne poglądy. Naziści wspierali także podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 działania faszystowskich bojówek generała Franco. Wszystko to miało na celu zahamowanie rozwoju komunizmu w zachodniej części Europy, która z powodu wielkiego kryzysu była bardzo podatna na tego typu agitacje. Utworzenie Kominternu było zatem bardzo niebezpieczne.

W tym celu dnia 25 listopada 1936 roku hitlerowskie Niemcy podpisały z cesarstwem Japonii dokument nazwany później „Paktem antykominternowskim”. Celem tego paktu była wspólna walka z komunistyczną międzynarodówką na świecie. Wymagał on także zachowania...

Podobne wypracowania