Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa nad Sommą

I wojna światowa, bitwy, wojna, opracowanie, Wielka Brytania, Francja, Niemcy

Bitwa nad rzeką Sommą toczyła się od dnia 1 lipca do 18 listopada roku 1916. Na czele wojsk Wielkiej Brytanii oraz Francji stali: Douglas Haig oraz Ferdynand Foch. Niemiecką armią kierował Fritz von Below oraz Max von Gallwitz.

Rozpoczęła się od ataku brytyjskich żołnierzy, pod dowództwem gen. Douglasa Haiga, na niemieckie pozycje wojskowe. Przez kilka dni trwało zaciekłe bombardowanie. Drugie uderzenie przyszło wraz z połową lipca, gdzie natarła połączona armia brytyjsko-francuska pod dowództwem Ferdynanda Focha. Niemcy bronili się jednak wytrwale, chociaż zasoby ludzkie ulegały szybkiemu wyczerpaniu. Miało to duży wpływ na inną bitwę, toczoną w tym samym czasie - pod Verdun, skąd Niemcy ściągnęli posiłki wojskowe. Do końca walk strona zarówno brytyjska, jak i niemiecka straciła ok. 400 tys. Żołnierzy, a francuska o połowę mniej - 200 tys.

Bitwa jest znana z faktu, że to właśnie podczas jej trwania po raz pierwszy w wojennych działaniach użyte zostały czołgi.

Podobne wypracowania do Bitwa nad Sommą