Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Iwan Groźny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Iwan IV Wasylewicz przyszedł na świat 25 sierpnia 1530 r. w Kolmienskoje. Jego ojcem był wielki książę moskiewski Wasyl III, a matką Helena Glińska. Nieco ponad 3 lata później, nocą z 3 na 4 grudnia 1533 r. dotychczasowy władca zmarł, przekazując tron swemu następcy – trzyletniemu synowi. Władzę w jego imieniu sprawowała więc matka.

Jej priorytetem było rozprawienie się z wrogami syna, czyli postaciami ubiegającymi się o tron. Sprytnie pozbyła się brata Wasyla III – Andrzeja, którego wraz z rodziną podstępem sprowadziła do Moskwy i uwięziła. Groźnym kontrkandydatem dla młodego dziedzica mógł okazać się jej brat – Michał Gliński. Postanowiła więc pod zarzutem otrucia Wasyla III wtrącić go do więzienia, gdzie prędko zmarł. W ten sposób droga do władzy stanęła otworem przed Iwanem Wasylewiczem.

Wszystko zmieniła przedwczesna śmierć matki (w 1538 r.). Najprawdopodobniej została ona otruta przez bojarów Szujskich, czyli przedstawicieli zamożnego i wpływowego rodu. To oni przejęli zarówno władzę, jak i opiekę nad młodym Iwanem. Ich rządy były szczególnie okrutne, państwo przestało się rozwijać, a Andrzej i Iwan Szujscy dbali głównie o własne interesy. Dorastający w takim otoczeniu przyszły władca...

Podobne wypracowania