Memoriał 101 (styczeń '76)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
31 stycznia 1976 r. zostały wysłany do komisji sejmowej tzw. „Memoriał 101”. List ten wysłali ludzie ze świata nauki i kultury. List został wysłany przez Jerzego Andrzejewskiego 31 stycznie 1976 r. otrzymała go Komisja Nadzwyczajna Sejmu. Treść listu była protestem przeciwko kolejnej nowelizacji konstytucji i zmianom jakie ze sobą ona niosła.
Protest świata nauki i intelektualistów niestety nie spełnił w całości zamierzonego celu. Udało się jednak ograniczyć te najbardziej kontrowersyjne cele władzy w zmianie konstytucji. Zmiana konstytucji okazała się faktem i 10 lutego 1976 r. uchwalona została ustawa o nowelizacji konstytucji. „Memoriał 101” nie do końca spełnił swoje zamierzenia. Zmian dokonano w różnych artykułach zwłaszcza w art.1 i wprowadzono nowy art. 3 – oba te artykuły mówiły o charakterze polskiego państwa, czyniły go państwem socjalistycznym i robotniczym z przewodnictwem PZPR. „Memoriał 101” miał być manifestem walki polskich intelektualistów ze zniewoleniem Polski.
W rzeczywistości nowelizacji konstytucji okazała się nietrafnym posunięciem, gdyż podkreślone zostało jawne poddaństwo PRL na rzecz Związku Radzieckiego. Potwierdziło się uzależnienie władz od decyzji Kremla, który do takich obrotów sprawy dążył od początku. Polska stała się lojalnym sojusznikiem ZSRR i to z klauzulą w konstytucji.
Nowelizacji konstytucji okazała się jedynie potwierdzeniem poddaństwa polskiej władzy, władzom radzieckim. Na szczęście Memoriał 101 potwierdzał, że społeczeństwo polskie, zwłaszcza intelektualiści mają jeszcze coś do powiedzenia i z ta też siłą polityczną musiała liczyć się władza ludowa, która poszła na pewne ustępstwa wobec listu.
Podobne wypracowania do Memoriał 101 (styczeń '76)
- OUN - Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów
- Okrągły stół w Polsce 1989 - przyczyny, skutki
- Krucjaty - II krucjata - utrata Edessy i druga krucjata
- Pakt antykominternowski
- Adam Smith - biografia, życiorys
- Mieczysław Moczar - dojście do władzy Moczara
- Czarna Afryka - ekspansja islamu (VII-XV w.)
- Emil Cioran - biografia, życiorys
- Boecjusz z Dacji - biografia, życiorys
- Praludzie - homo sapiens sapiens - opis, opracowanie
- Caravaggio - biografia, życiorys
- Ustawy ekonomiczne w RFN (1950-1952) - mała reforma, reforma o współdecydowaniu, o pomocy inwestycyjnej i kompensacyjna
- Bitwa nad Sommą
- Przyczyny wybuchu I wojny światowej - opracowanie zagadnienia
- Iwan Groźny - biografia, życiorys
- Mahomet - biografia, życiorys
- Zygmunt Stary - polityka zagraniczna. Wojna polsko-mołdawska (1509-1510)
- Jan Paweł II - walka z komunizmem
- Kultura świata arabskiego
- Huta Lenina - Huta im. Tadeusza Sendzimira - Nowa Huta