Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Smith - biografia, życiorys

Adam Smith urodził się w roku 1723. Nie jest znana dokładna jego data urodzin - prawdopodobnie był to maj tego roku w Kirkcadly w Szkocji. Wychowywany był jedynie przez matkę, gdyż ojciec zmarł kilka miesięcy po jego narodzinach. Adam Smith znany był z tego, że był człowiekiem bardzo inteligentnym, zdolnym i wszechstronnie wykształconym. Lata 1737-1740 spędził na studiowaniu w Glasgow College pod czujnym okiem samego Francisa Hutchesona. W kwestii zainteresowań Smitha pozostawała przede wszystkim ekonomia polityczna.

Po trzech latach nauki, Smith zakończył studia jako jeden z najlepszych studentów uniwersytetu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Matka pragnęła, aby syn pozostał w stanie duchowieństwa. W roku 1740 wysłała go więc do szkoły Balliol College w Oxfordzie. Adam Smith spędził tam sześć lat, ale zawiedziony był studiami. Do 1751 w jego życiu nie wydarzyło się nic nowego. Dopiero po wyjeździe do Glasgow dostał pracę jako wykładowca tam, gdzie sam się uczył - w Glasgow College. Wykładał filozofię i logikę.

Jako nauczyciel odniósł spektakularny sukces. Studenci chętnie przychodzili na zajęcia. To stanowisko przyniosło mu popularność. Osiągnął prestiż, czego efektem były liczne koneksje towarzyskie. Był aktywnym uczestnikiem wielu stowarzyszeń kulturalnych i naukowych, między innymi: Glasgow Literature Society, Towarzystwa Filozoficznego Edynburga, Select Society z tego samego miasta, Klubu Ekonomii Politycznej w Glasgow, Oyster Club, Klubu Simsonsa oraz towarzyskiego Klubu Pokerowego.

Ceniony był nie tylko za swoją wiedzę, intelekt, ale i za charakter. Był człowiekiem obdarzonym niezwykłą skromnością, roztargnieniem i niepoprawnym optymizmem. Znajdował czas na wszystko. Dzięki tymże zajęciom miał sposobność przyglądania się i wnikliwej obserwacji innych ludzi. W roku 1759 wydał swoją pierwszą książkę pod tytułem „Teoria uczuć moralnych”. W dziele tym negatywnie oceniał politykę państwa, które wtrącało się do polityki rynku. Poruszał także temat prawa moralnego w każdym człowieku i jego wpływu na interesy nie tylko jednostki, ale i całego społeczeństwa, w którym ta jednostka przebywa.

Po sukcesie dzieła, Adam Smith otrzymał propozycję nauczania księcia Buccleuch. We Francji spędził trzy lata. Już w czasie swojej bytności we Francji, zaczął pisać dzieło życia - „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”. Wydał je w roku 1776. Tom został przyjęty z niezwykłym zaskoczeniem. Mówiono potem, że nigdy wcześniej nie było tak dobrej pozycji książkowej w dziedzinie ekonomii. W dziele tym opowiadał między innymi o wpływie pracy jednostki na interes ogółu. Jeżeli człowiek będzie myślał jedynie o własnym dobru, to w końcu zacznie tracić wszystko. Smith udowodnił swoje przemyślenia w bardzo racjonalny sposób.

Jeszcze później został doradcą rządu brytyjskiego. Zmarł 17 lica 1790 roku. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli swoich czasów. Wiele energii poświęcał na liczne zobowiązania towarzyskie i na pracę - zarówno badawczą i naukową, jak i tą filozoficzną. Nie pisał zbyt wiele, był człowiekiem bardzo aktywnym. Swoje największe dzieło - „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” pisał ponad piętnaście lat, ale jest pewne, że to najlepsza książka z dziedziny ekonomii, jaką napisano. Przez swoich studentów zapamiętany został jako wybitny wykładowca o dużym poczuciu humoru i roztargnienia, które nieraz wprowadzało go w niezwykle humorystyczne sytuacje. Był uduchowionym uczestnikiem wielu debat. Uwielbiał to, co robił. Był wszechstronnie wykształcony.

Podobne wypracowania do Adam Smith - biografia, życiorys