Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Smith - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Smith urodził się w roku 1723. Nie jest znana dokładna jego data urodzin - prawdopodobnie był to maj tego roku w Kirkcadly w Szkocji. Wychowywany był jedynie przez matkę, gdyż ojciec zmarł kilka miesięcy po jego narodzinach. Adam Smith znany był z tego, że był człowiekiem bardzo inteligentnym, zdolnym i wszechstronnie wykształconym. Lata 1737-1740 spędził na studiowaniu w Glasgow College pod czujnym okiem samego Francisa Hutchesona. W kwestii zainteresowań Smitha pozostawała przede wszystkim ekonomia polityczna.

Po trzech latach nauki, Smith zakończył studia jako jeden z najlepszych studentów uniwersytetu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Matka pragnęła, aby syn pozostał w stanie duchowieństwa. W roku 1740 wysłała go więc do szkoły Balliol College w Oxfordzie. Adam Smith spędził tam sześć lat, ale zawiedziony był studiami. Do 1751 w jego życiu nie wydarzyło się nic nowego. Dopiero po wyjeździe do Glasgow dostał pracę jako wykładowca tam, gdzie sam się uczył - w Glasgow College. Wykładał filozofię i logikę.

Jako nauczyciel odniósł spektakularny sukces. Studenci chętnie przychodzili na zajęcia. To stanowisko przyniosło mu popularność. Osiągnął prestiż, czego efektem były liczne koneksje towarzyskie. Był aktywnym uczestnikiem wielu stowarzyszeń...

Podobne wypracowania