Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Okrągły stół w Polsce 1989 - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Druga połowa lat 80. to okres stopniowej liberalizacji życia społecznego w Polsce. Fundamentami zmian dokonujących się w PRL były przede wszystkim reformy wprowadzane w Związku Radzieckim przez Michaiła Gorbaczowa oraz fatalna kondycja gospodarcza kraju. W takiej atmosferze władze komunistyczne nie porywały się na działania, które mogłyby prowadzić do walki ze społeczeństwem. Referendum, które ostatecznie zdecydowano się przeprowadzić w roku 1987 (odnośnie idei gruntownej reformy), zostało przez władze przegrane. Był to widoczny znak, iż to „Solidarność”, głosząc pluralizm ekonomiczny, społeczny i polityczny, przejmuje inicjatywę.

W kwietniu i maju roku 1988 przetoczyły się przez Polskę fale kolejnych strajków. Największe miały miejsce w Stalowej Woli, Nowej Hucie i Stoczni Gdańskiej. Choć część z nich została brutalnie stłumiona, w sierpniu znów stanęła większość kopalni śląskich, portów i innych zakładów w całym kraju. Po tych wydarzeniach władza uświadomiła sobie, że konieczne jest zawarcie porozumienia ze stroną opozycyjną. Rozpoczął się etap poufnej dyplomacji między rządem a działaczami. Równocześnie, za sprawą interwencji Lecha Wałęsy, strajkujący powrócili do pracy. Ustalono wkrótce, że rozmowy...

Podobne wypracowania