Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praludzie - homo sapiens sapiens - opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Homo sapiens sapiens, czyli człowiek rozumny właściwy, jako gatunek wyodrębnił się około 40 tyś lat temu. Po dziś dzień nie ustalono, jakie są relację miedzy nim, a jego przodkiem -homo neandertalensis.

Homo sapiens różnił się od człowieka neandertalskiego przynajmniej po kilkoma względami.  Jego głównym atutem jest wysoko rozwinięty, sprawny mózg (1200-1500 cm3, czyli średnia była większa od współczesnej) i zdolność do artykułowanej mowy. Cechy te spowodowały, że wyposażony w dużą inteligencję sapiens miał możliwość ciągłego i szybkiego rozwoju. Ogromne znaczenie miało przede wszystkim wejście człowieka w etap, na którym wykształciła się umiejętność myślenia abstrakcyjnego - był to początek procesu ewolucji kulturowej i społecznej. Jednocześnie zmianom uległa budowa anatomiczna człowieka. Szkielet był znacznie bardziej delikatniejszy, średnia wzrostu natomiast uległ podwyższeniu.

Przed trzydziestoma tysiącami lat człowiek dotarł na niezamieszkane dotychczas kontynenty Australii i obu Ameryk, zasiedlając tym samym wszystkie niepokryte lodem kontynenty świata.

Pierwsi homo sapiens trudnili się przede wszystkim myślistwem. W czasie polowania, zarówno na zwierzęta małe, jak i te większe (słonie, mamuty), człowiek...

Podobne wypracowania