Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieczysław Moczar - dojście do władzy Moczara

Mieczysław Moczar (1913-1986) w czasach PRL- u reprezentował poglądy wszystkich tych, którzy nie dopuszczali myśli chociażby o kosmetycznych reformach politycznych, ustrojowych. Członkiem KC PZPR został w roku 1956, aby nim pozostać aż do roku 1981. Jego kariera rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, w czasie trwania drugiej wojny światowej, kiedy to w kilku okręgach przewodniczył Armii Ludowej (AL). Po wojnie z zaciekłością tępił wszystkich opozycjonistów komunistycznych, nie wahając się przed osobiście zadawanymi torturami.

Zanim zyskał faktyczne znaczenie w strukturach państwa komunistycznego, długo pracował na zdobycie tej pozycji. Udało mu się zrobić przesiew w szeregach Gomułki, po wydarzeniach marcowych, kiedy to jego frakcja – Moczarowcy – wykorzystała nagonkę na Żydów (antysyjonistyczną) do usunięcia wielu działaczy partyjnych. I właśnie rok 1968 okazał się dla Moczarskiego trampoliną do poważnej kariery. Doszedł do realnej władzy, co miało jednak duże skutki dla ludności żydowskiej – duża jej część została zmuszona do udania się na emigrację.

Został sekretarzem Komitetu Centralnego w roku 1968 i sprawował tę funkcję do roku 1971. Później był członkiem Biura Politycznego (dwukrotnie: w latach 1970-1971 oraz 1980-1981).

Podobne wypracowania do Mieczysław Moczar - dojście do władzy Moczara