Czarna Afryka - ekspansja islamu (VII-XV w.)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Już od VII wieku, od czasów pierwszej masowej ekspansji Arabów na świat śródziemnomorski po śmierci proroka Mahometa, cała Afryka Północna została nierozerwalnie związana z islamem i jego wyznawcami. Jednak o ile wybrzeża opanowane były przez muzułmanów, o tyle wnętrze Czarnego Lądu przez długi czas pozostało niezbadane i zdominowane przez lokalne wierzenia plemienne.
Pierwszym symptomem tworzenia się zaawansowanej państwowości w głębi Afryki było pojawienie się już w VIII wieku Ghany na terenie dzisiejszego Sudanu. Kontakty handlowe oraz powstanie regularnych szlaków kupieckich łączących arabskie wybrzeża z Ghaną, z której sprowadzano głównie niewolników, złoto oraz sól, zaowocowały w niedługim czasie niejako przeniesieniem haseł islamu na południe. Kiedy w roku 1077 Ghana została tymczasowo podbita przez wojska Almorawidów, wiara w Mahometa i jego objawienia zakrzewiła się tak bardzo, iż w po odzyskaniu przez nich pełnej niepodległości, zdecydowali się oni jednak przyjąć islam jako swoją religię państwową.
W XIII wieku Ghana została podporządkowana przez nową siłę państwową w głębi Afryki, czyli Mali – organizację plemienną, na której czele stał wódz Sundżata. Kiedy w następnym stuleciu Mali znajdowało się u szczytu potęgi, na dwory tamtejszych władców chętnie ściągano uczonych oraz kupców arabskich, a razem z nimi ideały i teologię islamu, który w tym czasie zakorzenił się w Mali na stałe. Podobna sytuacja miała miejsce w momencie, kiedy Mali w XV wieku zostało podbite w państwo Songhaj. Jego władcy oprócz przejęcia kontroli nad bogatymi złożami afrykańskiego złota oraz kontrolą handlu saharyjskiego, stali się także gorącymi krzewicielami wiary w Mahometa, narzucając swoje poglądy siłą sąsiednim słabszym plemionom wyznającym pierwotny animizm.
Podobne wypracowania do Czarna Afryka - ekspansja islamu (VII-XV w.)
- Wikingowie - Wyprawy wikingów - czynniki, które zadecydowały o ich powodzeniu
- Rewolucja w Królestwie Polskim (1905-1907) - przebieg i główne postacie
- Frakcja partyzantów - Partyzanci Moczara
- Helena Modrzejewska - biografia, życiorys
- OUN - Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów
- Okrągły stół w Polsce 1989 - przyczyny, skutki
- Krucjaty - II krucjata - utrata Edessy i druga krucjata
- Pakt antykominternowski
- Adam Smith - biografia, życiorys
- Mieczysław Moczar - dojście do władzy Moczara
- Emil Cioran - biografia, życiorys
- Boecjusz z Dacji - biografia, życiorys
- Praludzie - homo sapiens sapiens - opis, opracowanie
- Memoriał 101 (styczeń '76)
- Caravaggio - biografia, życiorys
- Ustawy ekonomiczne w RFN (1950-1952) - mała reforma, reforma o współdecydowaniu, o pomocy inwestycyjnej i kompensacyjna
- Bitwa nad Sommą
- Przyczyny wybuchu I wojny światowej - opracowanie zagadnienia
- Iwan Groźny - biografia, życiorys
- Mahomet - biografia, życiorys