Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Martyna - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie świętej Martyny związane jest z pierwszymi wiekami chrześcijaństwa, zatem z czasami, w których wyznawcy Chrystusa byli prześladowani przez Rzymian uznających boskość cesarza. Pochodząca ze znamienitej rodziny kobieta stała się ofiarą tych ataków, a jej męczeńska śmierć tylko umocniła rozwijającą się wiarę.

Nie jest znana dokładna data urodzin św. Martyny. Wiadomo tylko, że żyła w III w. n.e. Rodzice wychowali ją w duchu chrześcijaństwa, a ona sama przysięgła wieczną czystość. Swój pokaźny majątek podzieliła między potrzebujących, nad którymi sprawowała troskliwą opiekę.

Za jej czasów władzę sprawował cesarz Aleksander Sewerus   (222 – 235). Podjął on decyzję o całkowitym wytępieniu chrześcijan i rozpoczął okres krwawych prześladowań. Fizyczne piękno i wysoka pozycja rodu Martyny sprawiły, że chciał pojąć kobietę za żonę i darować jej życie, jeśli tylko złoży ofiarę Apollinowi. Męczennica odpowiedziała, że odda pokłon tylko prawdziwemu Bogu. Władca zrozumiał jej słowa opatrznie i nakazał przygotować wielką uroczystość, podczas której Martyna miała dokonać apostazji. Jednak zwróciła się ona do Boga z prośbą o to, by zniszczył świątynie Apolla i dał się poznać ludowi jako jedyny i najważniejszy. Wtedy...

Podobne wypracowania