Ustawy ekonomiczne w RFN (1950-1952) - mała reforma, reforma o współdecydowaniu, o pomocy inwestycyjnej i kompensacyjna
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Cztery ustawy ekonomiczne, z lat 1950-1952, były efektem nacisku na Ludwiga Erharda, aby ten rozszerzył znaczenie i kompetencje państwa w dziedzinie gospodarki.
Pierwsza z ustaw dotyczyła reformy podatkowej i pochodziła z roku 1950 (kwiecień). Aby ją wprowadzić, należało przezwyciężyć opór trzech mocarstw, ale się to udało. Najwięcej obiekcji miały Stany Zjednoczone, gdyż państwo RFN zabiegało u nich o pożyczkę w tym czasie i ambiwalentne odczucia budził fakt, że z jednej strony starano się o finansowe wsparcie, a z drugiej chciano wprowadzać zmniejszenie obciążeń podatkowych. Jednak pomimo tych obiekcji obniżono podatki bezpośrednie.
Druga ustawa dotyczyła współdecydowania z górnictwie i hutnictwie (kwiecień, roku 1951). Według jej postanowień, jeżeli przedsiębiorstwo zatrudniało więcej niż tysiąc pracowników, to pracownicy mieli prawo decydowania wspólnie z pracodawcami w sprawach dotyczących przedsiębiorstwa. Oczywiście dotyczyło to przedsiębiorstw zgodnych z profilem ustawy, zatem zajmujących się górnictwem oraz hutnictwem. Był to także ogromny sukces związków zawodowych, który trudno przecenić.
Trzecia ustawa - o pomocy inwestycyjnej datowana jest na styczeń roku 1952. Surowce podstawowe (w tym górnicze oraz hutnicze) miały być dofinansowane przez pozostałe gałęzie przemysłu. Przedsiębiorcy na ten cel mieli oddawać rocznie 3,5 % swoich dochodów.
I w końcu ustawa czwarta, o kompensacie strat - maj 1952 roku. Stanowiła ona o odszkodowaniach dla Niemców wysiedlanych po wojnie z Polski, Czechosłowacji, Węgier oraz Austrii, ale także politycznych emigrantów okolic roku 1933 oraz obywateli RFN, którzy na powojennej reformie walutowej stracili znaczną część swoich oszczędności (dla przypomnienia: wówczas stara marka w stosunku do nowej była wymieniana 10:1, czyli za 10 starych marek oszczędności otrzymywano 1 nową).
Podobne wypracowania do Ustawy ekonomiczne w RFN (1950-1952) - mała reforma, reforma o współdecydowaniu, o pomocy inwestycyjnej i kompensacyjna
- Krucjaty - II krucjata - utrata Edessy i druga krucjata
- Pakt antykominternowski
- Adam Smith - biografia, życiorys
- Mieczysław Moczar - dojście do władzy Moczara
- Czarna Afryka - ekspansja islamu (VII-XV w.)
- Emil Cioran - biografia, życiorys
- Boecjusz z Dacji - biografia, życiorys
- Praludzie - homo sapiens sapiens - opis, opracowanie
- Memoriał 101 (styczeń '76)
- Caravaggio - biografia, życiorys
- Bitwa nad Sommą
- Przyczyny wybuchu I wojny światowej - opracowanie zagadnienia
- Iwan Groźny - biografia, życiorys
- Mahomet - biografia, życiorys
- Zygmunt Stary - polityka zagraniczna. Wojna polsko-mołdawska (1509-1510)
- Jan Paweł II - walka z komunizmem
- Kultura świata arabskiego
- Huta Lenina - Huta im. Tadeusza Sendzimira - Nowa Huta
- Jimmy Carter - prezydentura - Stany Zjednoczone
- Wojna domowa w Hiszpanii - pucz oficerów